| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w praktyce

VAT w praktyce

Obowiązujące od 1 maja 2004 r. regulacje ustawy o podatku od towarów i usług przyniosły w praktyce wiele problemów związanych ze stosowaniem nowych przepisów. Nie zawsze przepisy, które zostały stworzone na podstawie unijnej VI Dyrektywy, dostosowane są do polskich realiów. Wyraźnie też widać różnicę pomiędzy rozwiązaniami dotychczas stosowanymi w Polsce a tymi z Unii Europejskiej. Wprowadzenie nowych zasad opodatkowania usług niematerialnych oraz kwestia sposobu traktowania towarów przekazanych na potrzeby reprezentacji i reklamy budzi liczne wątpliwości, które ujawniają się dopiero w praktyce.Wiele niejasności wzbudza opodatkowanie usług transportowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Nowe uregulowania dotyczą usług elektronicznych; wątpliwości - chociażby te natury czysto rachunkowej - pojawiły się w kwestii dokonywania korekt podatku naliczonego. Wiele kontrowersji związanych jest z opodatkowaniem towarów używanych, w tym samochodów. Niejasna jest sprawa opodatkowania premii pieniężnych - tutaj także przedstawiciele doktryny podatkowej mają różne zdania.Zagadnieniem, które dotyczy większości podatników, jest z pewnością kwestia braku konieczności zamieszczania podpisów na fakturach. Mimo to okazuje się, że z pewnych pozapodatkowych względów warto jednak mieć takie podpisy.To tylko część kontrowersji, które pojawiły się w krótkim okresie obowiązywania nowej ustawy o VAT. Ich wyjaśnienie zostało przedstawione w tym opracowaniu. W "Poradniku" znajdą Państwo odpowiedzi również na wiele innych, istotnych pytań związanych ze stosowaniem ustawy o VAT w praktyce.

W powołanym przepisie brak jest uregulowań świadczących o tym, że na fakturze wystawionej podmiotom zagranicznym z UE powinna być zawarta adnotacja, że podatek rozlicza nabywca. Jednakże § 12 ust. 15 rozporządzenia w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług stanowi, że jeżeli podatnik z państwa unijnego wystawi fakturę, to musi ona zawierać taką adnotację. W związku z tym należy również taką adnotację umieścić na polskiej fakturze. Umieszczanie dodatkowych elementów na fakturze nie jest sprzeczne z prawem, jak również nie pozbawia faktury ważności.
Jeśli polska spółka będąca usługobiorcą niematerialnej usługi, np. tłumaczeń, otrzyma fakturę „bez podatku”, obowiązana jest sama do rozliczenia podatku. Oznacza to, że musi wówczas wystawić fakturę wewnętrzną. Dana usługa powinna być opodatkowana według stawki obowiązującej w danym państwie. Podatek wynikający z faktury wewnętrznej wykazany w tej samej deklaracji jest zarówno podatkiem należnym, jak i naliczonym.
Często zasady opodatkowania usług niematerialnych sprawiają wiele trudności ze względu na różnice w ich opodatkowaniu przed 1 maja 2004 r. i po tej dacie. Obecnie nie jest brane pod uwagę miejsce wykonywania danej usługi, a tylko miejsce siedziby świadczącego usługi bądź w odniesieniu do usług niematerialnych miejsce siedziby nabywcy. Przykładowo, badania laboratoryjne wykonywane w Polsce przez podmiot z Francji mogą nie być opodatkowane w miejscu wykonywania usługi, czyli w Polsce, ale zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o VAT będą opodatkowane w kraju, gdzie usługodawca posiada siedzibę. To samo dotyczy usług (np. fryzjerskich) wykonywanych przez polskiego podatnika na terenie Belgii. Tego typu usługi, mimo iż są wykonywane w Belgii, będą opodatkowane w Polsce – w kraju miejsca siedziby świadczącego usługę.
Opisane zasady rozliczeń dotyczą zarówno polskich podatników, jak i podatników z krajów unijnych nabywających usługi niematerialne, jak również wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów, usługi pomocnicze związane z tymi usługami, usługi pośrednictwa i spedycji, jeżeli nabywca podał dla tych transakcji NIP UE.
Rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, w § 12 ust. 15 wskazuje, jakie elementy powinny być zawarte na fakturze otrzymanej od podatnika, który posiada miejsce zamieszkania lub pobytu poza terytorium Polski, a który świadczy usługi niematerialne na rzecz polskich podmiotów. Faktura wystawiona przez taki podmiot zamiast danych dotyczących stawki podatku i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem zawiera adnotację, iż podatek rozlicza nabywca.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »