| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w praktyce

VAT w praktyce

Obowiązujące od 1 maja 2004 r. regulacje ustawy o podatku od towarów i usług przyniosły w praktyce wiele problemów związanych ze stosowaniem nowych przepisów. Nie zawsze przepisy, które zostały stworzone na podstawie unijnej VI Dyrektywy, dostosowane są do polskich realiów. Wyraźnie też widać różnicę pomiędzy rozwiązaniami dotychczas stosowanymi w Polsce a tymi z Unii Europejskiej. Wprowadzenie nowych zasad opodatkowania usług niematerialnych oraz kwestia sposobu traktowania towarów przekazanych na potrzeby reprezentacji i reklamy budzi liczne wątpliwości, które ujawniają się dopiero w praktyce.Wiele niejasności wzbudza opodatkowanie usług transportowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Nowe uregulowania dotyczą usług elektronicznych; wątpliwości - chociażby te natury czysto rachunkowej - pojawiły się w kwestii dokonywania korekt podatku naliczonego. Wiele kontrowersji związanych jest z opodatkowaniem towarów używanych, w tym samochodów. Niejasna jest sprawa opodatkowania premii pieniężnych - tutaj także przedstawiciele doktryny podatkowej mają różne zdania.Zagadnieniem, które dotyczy większości podatników, jest z pewnością kwestia braku konieczności zamieszczania podpisów na fakturach. Mimo to okazuje się, że z pewnych pozapodatkowych względów warto jednak mieć takie podpisy.To tylko część kontrowersji, które pojawiły się w krótkim okresie obowiązywania nowej ustawy o VAT. Ich wyjaśnienie zostało przedstawione w tym opracowaniu. W "Poradniku" znajdą Państwo odpowiedzi również na wiele innych, istotnych pytań związanych ze stosowaniem ustawy o VAT w praktyce.

Nie było wątpliwości co do możliwości opodatkowania marży w autohandlu, natomiast pojawiły się pytania, czy autokomisy mogą skorzystać z przepisów pozwalających na opodatkowanie marży przy sprzedaży towarów używanych. To, że autokomisy mogą zastosować procedurę opodatkowania marży przy sprzedaży samochodów używanych zostało jednoznacznie potwierdzone w piśmie umieszczonym na stronach internetowych Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl (najczęściej zadawane pytania – komis). Ze względu na ogromne zainteresowanie tym tematem warto przytoczyć to pismo w całości.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia
Podatnik zadał pytanie: „W jaki sposób komisant powinien opodatkować transakcję komisu, jeżeli towar jest wstawiony do komisu przez osobę niebędącą podatnikiem? Czy opodatkowuje się całą wartość transakcji, czy też można zastosować opodatkowanie marży?”
Ministerstwo Finansów: Na mocy przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług uległy zmianie zasady opodatkowania transakcji w ramach umowy komisu. Czynności wykonywane przez komisanta na podstawie umowy komisu nie będą już potraktowane jako usługi. Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy, wydanie towarów na podstawie umowy komisu między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej jest traktowane jak dostawa towarów (zakup – sprzedaż) z prawem do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony (według zasad ogólnych).
W przypadku gdy komitentem jest osoba fizyczna niebędąca podatnikiem podatku od towarów i usług komisant (po spełnieniu określonych w art. 120 ustawy warunków) może zastosować przepisy w zakresie szczególnej procedury, gdzie podstawą opodatkowania jest marża.
Należy ponadto zaznaczyć, iż procedura polegająca na opodatkowaniu marży ma zastosowanie do dostaw towarów nabytych lub uprzednio importowanych przez podatników stosujących procedurę marży po 30 kwietnia 2004 r. Ponadto procedura ta wymaga prowadzenia przez podatnika szczegółowej ewidencji niezbędnej do prawidłowego określenia podstawy opodatkowania. Tylko spełnienie tych warunków umożliwia podatnikowi rozliczanie się tą metodą.
Towarami używanymi, zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, są ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie. Za towary używane w rozumieniu tego przepisu nie są uznawane dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie i antyki.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »