| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w praktyce

VAT w praktyce

Obowiązujące od 1 maja 2004 r. regulacje ustawy o podatku od towarów i usług przyniosły w praktyce wiele problemów związanych ze stosowaniem nowych przepisów. Nie zawsze przepisy, które zostały stworzone na podstawie unijnej VI Dyrektywy, dostosowane są do polskich realiów. Wyraźnie też widać różnicę pomiędzy rozwiązaniami dotychczas stosowanymi w Polsce a tymi z Unii Europejskiej. Wprowadzenie nowych zasad opodatkowania usług niematerialnych oraz kwestia sposobu traktowania towarów przekazanych na potrzeby reprezentacji i reklamy budzi liczne wątpliwości, które ujawniają się dopiero w praktyce.Wiele niejasności wzbudza opodatkowanie usług transportowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Nowe uregulowania dotyczą usług elektronicznych; wątpliwości - chociażby te natury czysto rachunkowej - pojawiły się w kwestii dokonywania korekt podatku naliczonego. Wiele kontrowersji związanych jest z opodatkowaniem towarów używanych, w tym samochodów. Niejasna jest sprawa opodatkowania premii pieniężnych - tutaj także przedstawiciele doktryny podatkowej mają różne zdania.Zagadnieniem, które dotyczy większości podatników, jest z pewnością kwestia braku konieczności zamieszczania podpisów na fakturach. Mimo to okazuje się, że z pewnych pozapodatkowych względów warto jednak mieć takie podpisy.To tylko część kontrowersji, które pojawiły się w krótkim okresie obowiązywania nowej ustawy o VAT. Ich wyjaśnienie zostało przedstawione w tym opracowaniu. W "Poradniku" znajdą Państwo odpowiedzi również na wiele innych, istotnych pytań związanych ze stosowaniem ustawy o VAT w praktyce.

Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o VAT, w przypadku gdy podatnik wykonuje czynności polegające na dostawie towarów używanych, nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.
MINUSY
Opodatkowując marżę przy sprzedaży towarów używanych, podatnik nie ma prawa do obniżenia lub zwrotu różnicy podatku należnego przy nabyciu tych towarów.
EKSPERT RADZI
Zakup części samochodowych
Pojawiają się pytania, czy podatnik może odliczyć VAT z tytułu zakupu części do samochodów później sprzedawanych. Należy przyjąć, że taka możliwość istnieje, bowiem w art. 120 ust. 4 ustawy o VAT mowa jest o kwocie nabycia, co oznacza, że dotyczy ona tylko i wyłącznie kwoty nabycia towaru w danej transakcji kupna. Brak jest w przepisach ustawy o VAT doprecyzowania, co zawiera kwota nabycia – sugeruje to, że nie obejmuje ona żadnych dodatkowych kosztów poniesionych przy zakupie towarów. Jest to kwota ustalona między kupującym a sprzedającym, niepodlegająca modyfikacji wynikającej z przepisów ustawy o VAT.
Zgodnie z uproszczoną procedurą, opodatkowaniu podlega marża, która stanowi różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca, a kwotą nabycia. Koszt zakupu części będzie podwyższał cenę sprzedaży samochodu i tym samym marżę podlegającą opodatkowaniu.
Opodatkować marżę przy dostawie towarów można jedynie pod warunkiem nabycia sprzedawanych towarów do określonych podmiotów. Chodzi o dostawę towarów używanych, które podatnik nabył od:
•  osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem VAT,
•  podatników VAT, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku (chodzi tu o zwolnienie przedmiotowe dotyczące towarów używanych, określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, oraz zwolnienie podmiotowe dotyczące tzw. drobnych przedsiębiorców, określone w art. 113 ustawy o VAT),
•  podatników VAT, jeżeli przy dostawie tych towarów była opodatkowana marża.
Jeżeli podatnik nabędzie towar od podatnika niewymienionego w powyższych punktach, podstawą opodatkowania będzie kwota netto z tytułu sprzedaży.
Podatnik ma możliwość wyboru metody opodatkowania sprzedawanych towarów przez opodatkowanie marży albo zastosowanie zasad ogólnych, na podstawie których sprzedaż opodatkowana jest według stawek odpowiednich dla danego towaru (przy zastosowaniu zasad ogólnych podatnik będzie miał możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów). Jeżeli wybierze jednocześnie obydwie metody, będzie się to wiązać ze szczególnymi obowiązkami ewidencyjnymi. Mianowicie ma on obowiązek prowadzić ewidencję, w której uwzględniony będzie podział w zależności od sposobu opodatkowania (art. 120 ust. 15 ustawy o VAT). W ewidencji powinny być wyszczególnione kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży. Tej szczególnej procedury w zakresie dostawy (sprzedaży) towarów używanych nie stosuje się do nowych środków transportu będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »