| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w praktyce

VAT w praktyce

Obowiązujące od 1 maja 2004 r. regulacje ustawy o podatku od towarów i usług przyniosły w praktyce wiele problemów związanych ze stosowaniem nowych przepisów. Nie zawsze przepisy, które zostały stworzone na podstawie unijnej VI Dyrektywy, dostosowane są do polskich realiów. Wyraźnie też widać różnicę pomiędzy rozwiązaniami dotychczas stosowanymi w Polsce a tymi z Unii Europejskiej. Wprowadzenie nowych zasad opodatkowania usług niematerialnych oraz kwestia sposobu traktowania towarów przekazanych na potrzeby reprezentacji i reklamy budzi liczne wątpliwości, które ujawniają się dopiero w praktyce.Wiele niejasności wzbudza opodatkowanie usług transportowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Nowe uregulowania dotyczą usług elektronicznych; wątpliwości - chociażby te natury czysto rachunkowej - pojawiły się w kwestii dokonywania korekt podatku naliczonego. Wiele kontrowersji związanych jest z opodatkowaniem towarów używanych, w tym samochodów. Niejasna jest sprawa opodatkowania premii pieniężnych - tutaj także przedstawiciele doktryny podatkowej mają różne zdania.Zagadnieniem, które dotyczy większości podatników, jest z pewnością kwestia braku konieczności zamieszczania podpisów na fakturach. Mimo to okazuje się, że z pewnych pozapodatkowych względów warto jednak mieć takie podpisy.To tylko część kontrowersji, które pojawiły się w krótkim okresie obowiązywania nowej ustawy o VAT. Ich wyjaśnienie zostało przedstawione w tym opracowaniu. W "Poradniku" znajdą Państwo odpowiedzi również na wiele innych, istotnych pytań związanych ze stosowaniem ustawy o VAT w praktyce.

ZAPAMIĘTAJ
Stawka, którą opodatkowana jest marża, uzależniona jest od stawki wynikającej z ustawy o VAT, właściwej dla danego towaru. Jeżeli towar jest eksportowany, marża opodatkowana jest stawką 0%.
Faktura dokumentująca dostawę (sprzedaż) towarów używanych, dla której podstawą opodatkowania jest marża, oprócz danych wyszczególnionych w § 12 ust. 1 pkt 1–5 i 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, powinna zawierać również wyrazy „VAT marża”.
Faktura stwierdzająca sprzedaż towarów używanych, gdy opodatkowana jest marża, powinna zatem zawierać co najmniej:
•  imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,
•  numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy,
•  dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym,
•  nazwę towaru lub usługi,
•  jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług,
•  kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie,
•  wyrazy „VAT marża”.
Należy zwrócić uwagę na fakt, że skoro na fakturze należy wykazywać kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, to oznacza, że nie musi być wykazywana kwota VAT ani też nie wyodrębnia się oddzielnie kwoty marży.
EKSPERT RADZI
Sprzedaż używanych samochodów
Przed 1 maja 2004 r. odprzedaż używanych samochodów osobowych oraz innych samochodów o ładowności do 500 kg przez podatników, którzy nie byli ich użytkownikami (a więc przez pośredników w handlu), korzystała ze zwolnienia na podstawie § 67 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia wykonawczego do starej ustawy o VAT, w części przewyższającej kwotę podatku obliczoną od różnicy między ceną sprzedaży a ceną nabycia samochodu. Realnie opodatkowana była tylko marża pośrednika. Po 1 maja 2004 r. przepisy te przestały obowiązywać, a ustawodawca wprowadził szczególne zasady opodatkowania marży przy sprzedaży towarów używanych. Wszystko byłoby jasne, gdyby nie przepis przejściowy art. 174 nowej ustawy o VAT, z którego wynika, że procedura polegająca na opodatkowaniu marży ma zastosowanie do dostaw towarów nabytych lub importowanych po 30 kwietnia 2004 r. Wynika z tego, że sprzedaż samochodów używanych nabytych przed 1 maja 2004 r., a sprzedawanych po tej dacie, będzie opodatkowana na zasadach ogólnych. W przypadku samochodów używanych miałaby zastosowanie stawka 22%. Zastosowanie stawki podstawowej przy sprzedaży samochodów używanych spowodowałoby szereg strat u podatników, a działalność gospodarcza dla wielu z nich mogłaby stać się nieopłacalna.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »