| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w praktyce

VAT w praktyce

Obowiązujące od 1 maja 2004 r. regulacje ustawy o podatku od towarów i usług przyniosły w praktyce wiele problemów związanych ze stosowaniem nowych przepisów. Nie zawsze przepisy, które zostały stworzone na podstawie unijnej VI Dyrektywy, dostosowane są do polskich realiów. Wyraźnie też widać różnicę pomiędzy rozwiązaniami dotychczas stosowanymi w Polsce a tymi z Unii Europejskiej. Wprowadzenie nowych zasad opodatkowania usług niematerialnych oraz kwestia sposobu traktowania towarów przekazanych na potrzeby reprezentacji i reklamy budzi liczne wątpliwości, które ujawniają się dopiero w praktyce.Wiele niejasności wzbudza opodatkowanie usług transportowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Nowe uregulowania dotyczą usług elektronicznych; wątpliwości - chociażby te natury czysto rachunkowej - pojawiły się w kwestii dokonywania korekt podatku naliczonego. Wiele kontrowersji związanych jest z opodatkowaniem towarów używanych, w tym samochodów. Niejasna jest sprawa opodatkowania premii pieniężnych - tutaj także przedstawiciele doktryny podatkowej mają różne zdania.Zagadnieniem, które dotyczy większości podatników, jest z pewnością kwestia braku konieczności zamieszczania podpisów na fakturach. Mimo to okazuje się, że z pewnych pozapodatkowych względów warto jednak mieć takie podpisy.To tylko część kontrowersji, które pojawiły się w krótkim okresie obowiązywania nowej ustawy o VAT. Ich wyjaśnienie zostało przedstawione w tym opracowaniu. W "Poradniku" znajdą Państwo odpowiedzi również na wiele innych, istotnych pytań związanych ze stosowaniem ustawy o VAT w praktyce.

ZAPAMIĘTAJ
Nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT gadżety z logo firmy przekazane pracownikom, np. strój roboczy z logo, które służą bezpośrednio wykonywaniu obowiązków pracowniczych. Natomiast przekazanie długopisów z logo firmy osobom fizycznym niebędącym pracownikami budzić może już wątpliwości. Takie przekazanie może być bowiem potraktowane jako czynność niezwiązana z prowadzeniem przedsiębiorstwa, gdyż nie ma bezpośredniego wpływu na wysokość obrotu i tym samym może podlegać opodatkowaniu.
Podstawowym kryterium decydującym o tym, czy dane przekazanie podlega opodatkowaniu, jest to, czy przekazanie związane jest z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Jeżeli przekazanie zostało dokonane na cele związane z przedsiębiorstwem, wówczas nie będzie podlegało opodatkowaniu. Natomiast w przypadku, gdy przekazanie towarów następuje na inne cele niż związane z przedsiębiorstwem, podlega opodatkowaniu.
W praktyce trudne jest do rozstrzygnięcia, czy dane przekazanie jest związane z przedsiębiorstwem, dlatego każdy stan faktyczny musi być rozpatrywany indywidualnie. Pojawia się np. pytanie, czy przekazanie osobom fizycznym gadżetów, kubków, breloczków, długopisów z logo firmy jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem i tym samym nie podlega opodatkowaniu. Nawet wśród doradców podatkowych w tej sprawie można zauważyć sprzeczne ze sobą stanowiska.
Ustawodawca wyszczególnił, jakiego rodzaju przekazanie towarów podlega opodatkowaniu. Należy zaznaczyć, że przepis regulujący te kwestie zasadniczo odpowiada w swym brzmieniu uregulowaniom „starej” ustawy. Mianowicie przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia podlega opodatkowaniu, jeżeli jest dokonane na inne cele niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Chodzi tu o tego typu sytuacje, kiedy na rzecz pracownika przekazywany jest towar, np. strój roboczy, który pracownik zabiera do domu i wykorzystuje go na własne potrzeby. Tego rodzaju przekazanie podlega opodatkowaniu. Przekazanie tego samego stroju roboczego, ale wyłącznie do noszenia w firmie, nie podlega opodatkowaniu z uwagi na fakt, że nie jest to przekazanie na cele osobiste pracownika. Zabranie stroju do domu i wykorzystywanie go na własne potrzeby będzie rodziło obowiązek opodatkowania, jako że nie będzie on wykorzystywany na cele związane z prowadzeniem działalności przedsiębiorstwa.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

E-sprawozdania

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »