| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w praktyce

VAT w praktyce

Obowiązujące od 1 maja 2004 r. regulacje ustawy o podatku od towarów i usług przyniosły w praktyce wiele problemów związanych ze stosowaniem nowych przepisów. Nie zawsze przepisy, które zostały stworzone na podstawie unijnej VI Dyrektywy, dostosowane są do polskich realiów. Wyraźnie też widać różnicę pomiędzy rozwiązaniami dotychczas stosowanymi w Polsce a tymi z Unii Europejskiej. Wprowadzenie nowych zasad opodatkowania usług niematerialnych oraz kwestia sposobu traktowania towarów przekazanych na potrzeby reprezentacji i reklamy budzi liczne wątpliwości, które ujawniają się dopiero w praktyce.Wiele niejasności wzbudza opodatkowanie usług transportowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Nowe uregulowania dotyczą usług elektronicznych; wątpliwości - chociażby te natury czysto rachunkowej - pojawiły się w kwestii dokonywania korekt podatku naliczonego. Wiele kontrowersji związanych jest z opodatkowaniem towarów używanych, w tym samochodów. Niejasna jest sprawa opodatkowania premii pieniężnych - tutaj także przedstawiciele doktryny podatkowej mają różne zdania.Zagadnieniem, które dotyczy większości podatników, jest z pewnością kwestia braku konieczności zamieszczania podpisów na fakturach. Mimo to okazuje się, że z pewnych pozapodatkowych względów warto jednak mieć takie podpisy.To tylko część kontrowersji, które pojawiły się w krótkim okresie obowiązywania nowej ustawy o VAT. Ich wyjaśnienie zostało przedstawione w tym opracowaniu. W "Poradniku" znajdą Państwo odpowiedzi również na wiele innych, istotnych pytań związanych ze stosowaniem ustawy o VAT w praktyce.

Jeżeli komitent, będący czynnym podatnikiem, jest podmiotem krajowym, obowiązany jest wystawić fakturę ze stawką 22% na rzecz komisanta będącego również podmiotem krajowym. Oczywiście komitent niebędący podatnikiem nie wystawia faktury. Wystarczającym dokumentem będzie umowa komisu. Komisant wystawia zwykłą fakturę (nie ma obecnie faktury „VAT Komis”). Komisant oprócz możliwości wystawienia zwykłej faktury ma możliwość wystawienia faktury „VAT marża”. Spełniając warunki wynikające z art. 120 ustawy o VAT, komisant – nabywając towary od określonych osób (np. podmiotów niebędących podatnikami) – może opodatkować tylko marżę. Stawka, jaką objęta będzie marża, uzależniona jest od właściwej stawki dla danego towaru.
Komis w transakcjach wewnątrzwspólnotowych
W transakcjach wewnątrzwspólnotowych możemy mieć do czynienia z dwoma formami komisu:
•  komitent sprzedaje komisantowi towar w Polsce, zaś komisant sprzedaje towar do kraju unijnego,
•  komitent sprzedaje towar do unijnego komisanta, zaś ten sprzedaje towar innemu kontrahentowi z Unii.
Przy dostawie wewnątrzwspólnotowej obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów. Jeżeli przed tym terminem zostanie wystawiona faktura, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury. Dotyczy to zarówno umowy komisu sprzedaży, jak i umowy komisu zakupu.
Jeżeli zaś komisant, będący podmiotem krajowym, dokonuje dostawy towarów na rzecz podmiotu z kraju UE, mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów, a faktura powinna być wystawiona ze stawką 0%. Stawka 0% również ma zastosowanie, jeżeli komitent sprzedaje towar do unijnego komisanta.
Komis w transakcjach trójstronnych
Transakcja komisowa może również mieć miejsce przy transakcjach trójstronnych. Chodzi o taką sytuację, kiedy właściciel (komitent) będzie chciał sprzedać dany towar do komisu w innym kraju unijnym. W takiej transakcji dostawa towaru nie będzie kierowana do komisanta, lecz bezpośrednio do osoby trzeciej, która chce nabyć dany towar. Aby można było zastosować uproszczoną procedurę przy wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej, konieczne jest spełnienie wymagań wynikających z art. 135 ustawy o VAT. Przykładem może być transakcja, w której komitentem jest podatnik polski, komisantem niemiecki, a bezpośrednim nabywcą jest podmiot belgijski.
Transakcja trójstronna polega na tym, że:

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »