| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w praktyce

VAT w praktyce

Obowiązujące od 1 maja 2004 r. regulacje ustawy o podatku od towarów i usług przyniosły w praktyce wiele problemów związanych ze stosowaniem nowych przepisów. Nie zawsze przepisy, które zostały stworzone na podstawie unijnej VI Dyrektywy, dostosowane są do polskich realiów. Wyraźnie też widać różnicę pomiędzy rozwiązaniami dotychczas stosowanymi w Polsce a tymi z Unii Europejskiej. Wprowadzenie nowych zasad opodatkowania usług niematerialnych oraz kwestia sposobu traktowania towarów przekazanych na potrzeby reprezentacji i reklamy budzi liczne wątpliwości, które ujawniają się dopiero w praktyce.Wiele niejasności wzbudza opodatkowanie usług transportowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Nowe uregulowania dotyczą usług elektronicznych; wątpliwości - chociażby te natury czysto rachunkowej - pojawiły się w kwestii dokonywania korekt podatku naliczonego. Wiele kontrowersji związanych jest z opodatkowaniem towarów używanych, w tym samochodów. Niejasna jest sprawa opodatkowania premii pieniężnych - tutaj także przedstawiciele doktryny podatkowej mają różne zdania.Zagadnieniem, które dotyczy większości podatników, jest z pewnością kwestia braku konieczności zamieszczania podpisów na fakturach. Mimo to okazuje się, że z pewnych pozapodatkowych względów warto jednak mieć takie podpisy.To tylko część kontrowersji, które pojawiły się w krótkim okresie obowiązywania nowej ustawy o VAT. Ich wyjaśnienie zostało przedstawione w tym opracowaniu. W "Poradniku" znajdą Państwo odpowiedzi również na wiele innych, istotnych pytań związanych ze stosowaniem ustawy o VAT w praktyce.

PRZYKŁAD
W 2006 r. podatnik nabył towar, który będzie wykorzystywał przy czynnościach, w związku z którymi przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, także przy innych czynnościach, co do których prawo do obniżenia nie przysługuje. Podatek naliczony z tytułu zakupu towarów wynosi 4000 zł.
Konieczne jest ustalenie struktury sprzedaży, aby wyliczyć, o jaką część kwoty podatku naliczonego podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego. W tym celu należy ustalić udział obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w całkowitym obrocie.
Struktura sprzedaży w 2005 r.:
•  200 000 zł – obrót z tytułu czynności, w związku z którymi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego,
•  40 000 zł – obrót z tytułu czynności, w związku z którymi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w całkowitym obrocie, przedstawia się następująco:
200 000 : (40 000 + 200 000) = 0,8333.
Po zaokrągleniu udział ten będzie wynosił 83%.
W związku z tym:
83% z 4000 zł wynosi 3320 zł.
Podatnik będzie więc w 2006 r. mógł odliczyć od kwoty podatku należnego 3320 zł.
Zasady dokonywania korekt
Kwota obliczona w przykładzie może być skorygowana po zakończeniu roku, jeżeli struktura sprzedaży w roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia, będzie inna, niż wynikało to z przyjętego wskaźnika z roku poprzedniego. W omówionym przykładzie wskaźnik z roku 2005 r. wynosił 83%, a rzeczywisty wskaźnik w roku 2006 r. wynosił 60%. Aby odzwierciedlić rzeczywisty zakres wykorzystania zakupionych towarów, konieczne będzie sporządzenie korekty kwoty odliczonego podatku w 2006 r.
Korekta ta jest dokonywana po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia. Korekta powinna być dokonana w rozliczeniu za styczeń lub I kwartał następnego roku. W omawianym przypadku korekta powinna być dokonana w rozliczeniu za styczeń 2007 r. lub w rozliczeniu za I kwartał tego roku.
PRZYKŁAD
Przyjmując założenia z poprzedniego przykładu podatnik w 2006 r. nabył towar, który będzie wykorzystywał przy działalności opodatkowanej i zwolnionej. Podatek naliczony wynosi 4000 zł. Aby ustalić, o jaką część podatku naliczonego podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego, konieczne jest wyliczenie struktury sprzedaży za 2005 r. Struktura sprzedaży w 2005 r.:

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »