| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w praktyce

VAT w praktyce

Obowiązujące od 1 maja 2004 r. regulacje ustawy o podatku od towarów i usług przyniosły w praktyce wiele problemów związanych ze stosowaniem nowych przepisów. Nie zawsze przepisy, które zostały stworzone na podstawie unijnej VI Dyrektywy, dostosowane są do polskich realiów. Wyraźnie też widać różnicę pomiędzy rozwiązaniami dotychczas stosowanymi w Polsce a tymi z Unii Europejskiej. Wprowadzenie nowych zasad opodatkowania usług niematerialnych oraz kwestia sposobu traktowania towarów przekazanych na potrzeby reprezentacji i reklamy budzi liczne wątpliwości, które ujawniają się dopiero w praktyce.Wiele niejasności wzbudza opodatkowanie usług transportowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Nowe uregulowania dotyczą usług elektronicznych; wątpliwości - chociażby te natury czysto rachunkowej - pojawiły się w kwestii dokonywania korekt podatku naliczonego. Wiele kontrowersji związanych jest z opodatkowaniem towarów używanych, w tym samochodów. Niejasna jest sprawa opodatkowania premii pieniężnych - tutaj także przedstawiciele doktryny podatkowej mają różne zdania.Zagadnieniem, które dotyczy większości podatników, jest z pewnością kwestia braku konieczności zamieszczania podpisów na fakturach. Mimo to okazuje się, że z pewnych pozapodatkowych względów warto jednak mieć takie podpisy.To tylko część kontrowersji, które pojawiły się w krótkim okresie obowiązywania nowej ustawy o VAT. Ich wyjaśnienie zostało przedstawione w tym opracowaniu. W "Poradniku" znajdą Państwo odpowiedzi również na wiele innych, istotnych pytań związanych ze stosowaniem ustawy o VAT w praktyce.

2006 r. – pierwszy rok korekty:
•  60% x 4000 zł = 2400 zł; zgodnie ze strukturą sprzedaży w 2006 r. podatnik miałby prawo do odliczenia w kwocie 2400 zł, czyli o 400 zł większej, niż wynikało to ze struktury sprzedaży obliczonej w 2005 r.; z tego powodu, że korekta jest dokonywana przez 5 lat, podatnik ma prawo podwyższyć kwotę podatku naliczonego podlegającego odliczeniu o 80 zł (2400 zł – 2000 zł) : 5 = 80 zł; podwyższenia należy dokonać w rozliczeniu za styczeń 2007 r.
2007 r. – drugi rok korekty:
•  80% x 4000 zł = 3200 zł (3200 zł – 2000 zł) : 5 = 240 zł; podwyższenia należy dokonać w rozliczeniu za styczeń 2008 r.
2008 r. trzeci rok korekty:
•  75% x 4000 zł = 3000 zł (3000 zł – 2000 zł) : 5 = 200 zł; podwyższenia należy dokonać w rozliczeniu za styczeń 2009 r.
2009 r. czwarty rok korekty:
•  40% x 4000 zł = 1600 zł (1600 zł – 2000 zł) : 5 = –80 zł; obniżenia należy dokonać w rozliczeniu za styczeń 2010 r.
2010 r. – piąty rok korekty:
•  35% x 4000 zł = 1400 zł (1400 zł – 2000 zł) : 5 = –120 zł; obniżenia należy dokonać w rozliczeniu za styczeń 2011 r.
Opodatkowanie opakowań zwrotnych
Przed 1 maja 2004 r. sprzedaż opakowań zwrotnych była zwolniona z VAT na podstawie § 67 ust. 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia do starej ustawy o VAT. Zwolniona od VAT była sprzedaż towarów, które mogą być użyte jako opakowania zwrotne, z wyjątkiem nowych opakowań sprzedawanych przez producentów i importerów. Ponadto obowiązywał § 44 rozporządzenia, zgodnie z którym podatnik sprzedający towar w opakowaniu zwrotnym, pobierając za to opakowanie kaucję, nie powinien uwzględniać wartości opakowania w treści faktury.
Ani w nowej ustawie o VAT, ani też w przepisach wykonawczych nie ma przepisu regulującego sprzedaż opakowań zwrotnych. Oznacza to, że ich sprzedaż podlega opodatkowaniu według stawki 22%. Należy zauważyć, że opodatkowaniu podlega sprzedaż nie tylko nowych, ale i starych opakowań sprzedawanych przez producentów i importerów.
Jeżeli towar jest dostarczany w opakowaniu, opakowanie to wchodzi do podstawy opodatkowania towaru. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy, a zatem również i wartość opakowania. Opakowanie sprzedawane z towarem będzie opodatkowane stawką właściwą dla towaru.
Jedynym przepisem dotyczącym opakowań zwrotnych jest § 22 rozporządzenia w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Jeżeli podatnik sprzedał towar w opakowaniu zwrotnym, pobierając lub określając w umowie za to opakowanie kaucję, wartości opakowania nie uwzględnia się w treści faktury dokumentującej sprzedaż. Zgodnie z tym przepisem, podatnik, który sprzedając towar z opakowaniem pobiera kaucję, nie opodatkowuje wartości opakowania (nie powstaje u niego obowiązek podatkowy i nie wykazuje obrotu z tego tytułu).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »