| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w praktyce

VAT w praktyce

Obowiązujące od 1 maja 2004 r. regulacje ustawy o podatku od towarów i usług przyniosły w praktyce wiele problemów związanych ze stosowaniem nowych przepisów. Nie zawsze przepisy, które zostały stworzone na podstawie unijnej VI Dyrektywy, dostosowane są do polskich realiów. Wyraźnie też widać różnicę pomiędzy rozwiązaniami dotychczas stosowanymi w Polsce a tymi z Unii Europejskiej. Wprowadzenie nowych zasad opodatkowania usług niematerialnych oraz kwestia sposobu traktowania towarów przekazanych na potrzeby reprezentacji i reklamy budzi liczne wątpliwości, które ujawniają się dopiero w praktyce.Wiele niejasności wzbudza opodatkowanie usług transportowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Nowe uregulowania dotyczą usług elektronicznych; wątpliwości - chociażby te natury czysto rachunkowej - pojawiły się w kwestii dokonywania korekt podatku naliczonego. Wiele kontrowersji związanych jest z opodatkowaniem towarów używanych, w tym samochodów. Niejasna jest sprawa opodatkowania premii pieniężnych - tutaj także przedstawiciele doktryny podatkowej mają różne zdania.Zagadnieniem, które dotyczy większości podatników, jest z pewnością kwestia braku konieczności zamieszczania podpisów na fakturach. Mimo to okazuje się, że z pewnych pozapodatkowych względów warto jednak mieć takie podpisy.To tylko część kontrowersji, które pojawiły się w krótkim okresie obowiązywania nowej ustawy o VAT. Ich wyjaśnienie zostało przedstawione w tym opracowaniu. W "Poradniku" znajdą Państwo odpowiedzi również na wiele innych, istotnych pytań związanych ze stosowaniem ustawy o VAT w praktyce.

Jeżeli opakowanie nie zostanie zwrócone sprzedawcy, konieczne będzie wystawienie faktury dokumentującej kwotę należności z tytułu niezwrócenia przez odbiorcę opakowań zwrotnych. Faktura powinna być wystawiona nie później niż 7. dnia po dniu, w którym umowa przewidywała zwrot opakowań. Jeżeli w umowie nie określono daty zwrotu opakowań, fakturę wystawia się nie później niż 60. dnia od dnia wydania opakowań.
PLUSY
•  Podatnik, dokonując zakupu opakowań zwrotnych, które będzie wydawał za kaucją, nie powinien mieć problemów z odliczeniem VAT, bowiem opakowania zwrotne związane są ze sprzedażą opodatkowaną, więc podatnikowi – na mocy art. 86 ust. 1 ustawy o VAT – przysługuje prawo do obniżenia podatku.
•  Również przedsiębiorca, który nie zwrócił sprzedawcy opakowań, będzie mógł odliczyć VAT, gdy otrzyma od sprzedawcy fakturę za niezwrócone opakowanie.
MINUSY
Spory problem dotyczy sprzedaży towarów w opakowaniu zwrotnym dokonywanej na rzecz detalistów. Nawet jeżeli nie jest wystawiona faktura i wartość opakowania nie będzie włączona do obrotu, to nie sposób jest ewidencjonować poszczególnych zwrotów opakowań. Dodatkowo od każdego nabywcy przy zwrocie wymagane byłoby posiadanie paragonu, co jest w rzeczywistości niemożliwe. Ustawodawca, niestety, nie uregulował tych kwestii.
Stawka 0% przy eksporcie towarów
Zasadą jest, że w bezpośrednim eksporcie towarów (dokonywanym przez dostawcę lub w jego imieniu) stawka podatku wynosi 0%. Warunkiem jest tu, żeby podatnik przed złożeniem deklaracji za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty (dokument celny SAD). Jeżeli warunek ten nie zostanie spełniony, podatnik nie wykazuje dostawy w ewidencji za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres. W razie nieotrzymania tego dokumentu w tym terminie mają zastosowanie stawki krajowe właściwe dla dostawy tego towaru, a więc najczęściej 22% (dużą uwagę należy zatem przywiązywać do szybkiego otrzymania dokumentu SAD; w przeciwnym razie podatnik poniesie dodatkowe koszty). Całą procedurę odroczenia terminu wykazania dostawy stosuje się jedynie w przypadku, gdy podatnik posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu.
ZAPAMIĘTAJ
Dokumentacja SAD obowiązuje jedynie w transakcjach z państwami nienależącymi do UE.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

PROMAG S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »