| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w praktyce

VAT w praktyce

Obowiązujące od 1 maja 2004 r. regulacje ustawy o podatku od towarów i usług przyniosły w praktyce wiele problemów związanych ze stosowaniem nowych przepisów. Nie zawsze przepisy, które zostały stworzone na podstawie unijnej VI Dyrektywy, dostosowane są do polskich realiów. Wyraźnie też widać różnicę pomiędzy rozwiązaniami dotychczas stosowanymi w Polsce a tymi z Unii Europejskiej. Wprowadzenie nowych zasad opodatkowania usług niematerialnych oraz kwestia sposobu traktowania towarów przekazanych na potrzeby reprezentacji i reklamy budzi liczne wątpliwości, które ujawniają się dopiero w praktyce.Wiele niejasności wzbudza opodatkowanie usług transportowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Nowe uregulowania dotyczą usług elektronicznych; wątpliwości - chociażby te natury czysto rachunkowej - pojawiły się w kwestii dokonywania korekt podatku naliczonego. Wiele kontrowersji związanych jest z opodatkowaniem towarów używanych, w tym samochodów. Niejasna jest sprawa opodatkowania premii pieniężnych - tutaj także przedstawiciele doktryny podatkowej mają różne zdania.Zagadnieniem, które dotyczy większości podatników, jest z pewnością kwestia braku konieczności zamieszczania podpisów na fakturach. Mimo to okazuje się, że z pewnych pozapodatkowych względów warto jednak mieć takie podpisy.To tylko część kontrowersji, które pojawiły się w krótkim okresie obowiązywania nowej ustawy o VAT. Ich wyjaśnienie zostało przedstawione w tym opracowaniu. W "Poradniku" znajdą Państwo odpowiedzi również na wiele innych, istotnych pytań związanych ze stosowaniem ustawy o VAT w praktyce.

•  kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.
W wyliczeniu tym brak jest podpisów wystawcy i nabywcy. Jednakże z uwagi na zastosowanie przez ustawodawcę zwrotu „co najmniej”, stosownie do decyzji podatników, podpisy jednej bądź obydwu stron transakcji mogą być zamieszczone na fakturze. Jedną z konsekwencji nowej regulacji jest to, że nie występuje już instytucja upoważnień do wystawiania faktur bez podpisu odbiorcy.
EKSPERT RADZI
Sądowa windykacja należności
Powstaje zatem pytanie, czy jakiekolwiek względy przemawiają za tym, żeby wystawcy wymagali od odbiorców zamieszczania podpisów na fakturach? Otóż tak, i są to względy jak najbardziej pragmatyczne. Chodzi o kwestie związane z windykacją należności od nierzetelnych kontrahentów. Mianowicie w sprawach o zapłatę należności korzysta się zasadniczo z postępowania nakazowego lub upominawczego, które są uregulowane w art. 480–505 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2004 r. nr 172, poz. 1804). Postępowanie nakazowe może być prowadzone w dwojaki sposób:
•  jako „zwykłe” postępowanie nakazowe (art. 485 § 1 k.p.c.),
•  w trybie szczególnym (art. 485 § 2a k.p.c.), wprowadzonym z dniem 1 stycznia 2004 r., dotyczącym dochodzenia należności w transakcjach handlowych określonych w ustawie z dnia 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz.U. nr 139, poz. 1323).
W obydwu przypadkach podatnik – powód powinien udowodnić dochodzone przez siebie żądanie dokumentami ściśle określonymi w przepisach. W przypadku „zwykłego” postępowania nakazowego, kierując sprawę w celu uzyskania nakazu zapłaty, powód powinien dołączyć do pozwu co najmniej jeden z dokumentów określonych w art. 485 § 1 k.p.c., tj.:
•  dokument urzędowy (chodzi tu o dokumenty pochodzące od organu państwowego, samorządowego, organizacji zawodowych, samorządowych lub spółdzielczych itp.),
•  zaakceptowany przez dłużnika rachunek (np. faktura VAT),
•  wezwanie do zapłaty i pisemne oświadczenie dłużnika o uznaniu długu,
•  zaakceptowane przez dłużnika żądanie do zapłaty, zwrócone przez bank i niezapłacone z powodu braku środków na rachunku bankowym.
Natomiast w przypadku „szczególnego” postępowania nakazowego należy dołączyć do pozwu łącznie następujące dokumenty:
•  umowę handlową,

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Piotr Rorbach

Kancelaria Adwokacka Piotr Rorbach kieruje swoje usługi zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »