| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w praktyce

VAT w praktyce

Obowiązujące od 1 maja 2004 r. regulacje ustawy o podatku od towarów i usług przyniosły w praktyce wiele problemów związanych ze stosowaniem nowych przepisów. Nie zawsze przepisy, które zostały stworzone na podstawie unijnej VI Dyrektywy, dostosowane są do polskich realiów. Wyraźnie też widać różnicę pomiędzy rozwiązaniami dotychczas stosowanymi w Polsce a tymi z Unii Europejskiej. Wprowadzenie nowych zasad opodatkowania usług niematerialnych oraz kwestia sposobu traktowania towarów przekazanych na potrzeby reprezentacji i reklamy budzi liczne wątpliwości, które ujawniają się dopiero w praktyce.Wiele niejasności wzbudza opodatkowanie usług transportowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Nowe uregulowania dotyczą usług elektronicznych; wątpliwości - chociażby te natury czysto rachunkowej - pojawiły się w kwestii dokonywania korekt podatku naliczonego. Wiele kontrowersji związanych jest z opodatkowaniem towarów używanych, w tym samochodów. Niejasna jest sprawa opodatkowania premii pieniężnych - tutaj także przedstawiciele doktryny podatkowej mają różne zdania.Zagadnieniem, które dotyczy większości podatników, jest z pewnością kwestia braku konieczności zamieszczania podpisów na fakturach. Mimo to okazuje się, że z pewnych pozapodatkowych względów warto jednak mieć takie podpisy.To tylko część kontrowersji, które pojawiły się w krótkim okresie obowiązywania nowej ustawy o VAT. Ich wyjaśnienie zostało przedstawione w tym opracowaniu. W "Poradniku" znajdą Państwo odpowiedzi również na wiele innych, istotnych pytań związanych ze stosowaniem ustawy o VAT w praktyce.

•  dowód spełnienia wzajemnego świadczenia niepieniężnego,
•  dowód doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku.
Dowodem doręczenia dłużnikowi faktury jest złożenie przez dłużnika podpisu na fakturze (rachunku).
Odrębną i ostatnią już kategorią dowodów, na podstawie których sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, są weksle, czeki, warranty lub rewersy. Muszą one być należycie wypełnione, a ich prawdziwość i treść nie mogą nasuwać wątpliwości.
Postępowanie upominawcze jest bardziej liberalne od postępowania nakazowego, jeśli chodzi o aspekt dokumentacyjny. Nie ma tu bowiem rygoru przedstawienia przed sądem ściśle określonych dokumentów. Pewne dokumenty popierające roszczenia powoda muszą być jednak sądowi okazane, gdyż roszczenie to musi mieć podstawy. Należy uznać, iż jednym z najistotniejszych dokumentów, które mogą być przedstawiane na dowód twierdzeń podatnika – powoda, są faktury VAT (oczywiście podpisane, chyba że w inny sposób można udowodnić ich odbiór przez dłużnika). W razie braku podstaw do wydania nakazu zapłaty może dojść do wyznaczenia rozprawy (a tym samym do przedłużenia postępowania).
Niezwykle istotną kwestią jest odpowiedź na pytanie, czy podpisany przez kontrahenta rachunek (faktura) jest tym samym, co „zaakceptowany przez dłużnika rachunek”, o którym mowa w przepisach regulujących postępowanie nakazowe. Jest to sprawa kontrowersyjna i prawnicy mają podzielone zdania. Dla celów bezpieczeństwa należałoby przyjąć tezę, że podpisanie faktury niekoniecznie musi oznaczać jej akceptację. Samo złożenie podpisu stanowi bowiem potwierdzenie odbioru faktury. Należy uznać, że taki był też cel wprowadzenia wymogu podpisywania faktur, istniejącego pod rządami starej ustawy o VAT. Niezależnie od tego nabywca towaru lub usługi może wystawić notę korygującą lub zażądać od sprzedawcy wystawienia faktury korygującej. Często też faktury są podpisywane przez osoby upoważnione jedynie do odbioru faktur, a nie do reprezentacji nabywcy. Należy zatem uznać, że tylko taka faktura, która zawierałaby w swej treści wyraźne oświadczenie nabywcy „akceptuję niniejszą fakturę”, mogłaby stanowić zaakceptowany przez dłużnika rachunek, o którym mowa w przepisach. Jeśli podatnik – powód posiadałby taką fakturę, stanowiłaby ona wystarczającą podstawę do skorzystania ze „zwykłego” postępowania nakazowego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

E-sprawozdania

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »