| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w praktyce

VAT w praktyce

Obowiązujące od 1 maja 2004 r. regulacje ustawy o podatku od towarów i usług przyniosły w praktyce wiele problemów związanych ze stosowaniem nowych przepisów. Nie zawsze przepisy, które zostały stworzone na podstawie unijnej VI Dyrektywy, dostosowane są do polskich realiów. Wyraźnie też widać różnicę pomiędzy rozwiązaniami dotychczas stosowanymi w Polsce a tymi z Unii Europejskiej. Wprowadzenie nowych zasad opodatkowania usług niematerialnych oraz kwestia sposobu traktowania towarów przekazanych na potrzeby reprezentacji i reklamy budzi liczne wątpliwości, które ujawniają się dopiero w praktyce.Wiele niejasności wzbudza opodatkowanie usług transportowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Nowe uregulowania dotyczą usług elektronicznych; wątpliwości - chociażby te natury czysto rachunkowej - pojawiły się w kwestii dokonywania korekt podatku naliczonego. Wiele kontrowersji związanych jest z opodatkowaniem towarów używanych, w tym samochodów. Niejasna jest sprawa opodatkowania premii pieniężnych - tutaj także przedstawiciele doktryny podatkowej mają różne zdania.Zagadnieniem, które dotyczy większości podatników, jest z pewnością kwestia braku konieczności zamieszczania podpisów na fakturach. Mimo to okazuje się, że z pewnych pozapodatkowych względów warto jednak mieć takie podpisy.To tylko część kontrowersji, które pojawiły się w krótkim okresie obowiązywania nowej ustawy o VAT. Ich wyjaśnienie zostało przedstawione w tym opracowaniu. W "Poradniku" znajdą Państwo odpowiedzi również na wiele innych, istotnych pytań związanych ze stosowaniem ustawy o VAT w praktyce.

PLUSY
Również przekazanie folderów i ulotek reklamowych będzie związane z prowadzonym przedsiębiorstwem i tym samym nie powinno podlegać opodatkowaniu VAT. Istnieje jednak ryzyko, że organy podatkowe będą traktowały przekazanie na potrzeby reprezentacji i reklamy towarów niebędących prezentami małej wartości (tj. do wysokości 50 zł) jako podlegające opodatkowaniu. Takie stanowisko wynika z odpowiedzi na pytanie podatnika, przygotowanej przez MF, znajdującej się na stronach internetowych Ministerstwa.
Świadczenie usług
Nie tylko przekazanie towarów podlega opodatkowaniu według nowej ustawy o VAT, ale również – zgodnie z jej art. 8 ust. 2 – nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług. Warunkiem jest tu wszakże, żeby podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.
EKSPERT RADZI
Przekazanie towarów dealerom firmy
Chodzi tutaj o sytuacje, kiedy producent ze sprzedawanym towarem przekazuje dodatkowe gadżety np. dealerowi firmy czy przedsiębiorcy sprzedającemu jego towary. Producent napojów może np. przekazać sprzedawcy lodówkę, w której będą one przechowywane. Może to być też producent lodów, który przekazuje sprzedającej jego wyroby kawiarence parasole z logo firmy, pucharki na lody itd. Czy należy opodatkować przekazywanie tych produktów?
W pierwszej kolejności należy ustalić, czy dochodzi do przekazania towarów, czyli przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W omawianych przypadkach zazwyczaj nie dochodzi do takiego przeniesienia prawa, dlatego czynności te nie będą opodatkowane VAT. Ponadto najczęściej przekazanie takie będzie przecież związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Obecnie istnieje obowiązek opodatkowania przekazywanych towarów, gdy ich przekazanie nie wiąże się z prowadzonym przedsiębiorstwem, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »