| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w praktyce

VAT w praktyce

Obowiązujące od 1 maja 2004 r. regulacje ustawy o podatku od towarów i usług przyniosły w praktyce wiele problemów związanych ze stosowaniem nowych przepisów. Nie zawsze przepisy, które zostały stworzone na podstawie unijnej VI Dyrektywy, dostosowane są do polskich realiów. Wyraźnie też widać różnicę pomiędzy rozwiązaniami dotychczas stosowanymi w Polsce a tymi z Unii Europejskiej. Wprowadzenie nowych zasad opodatkowania usług niematerialnych oraz kwestia sposobu traktowania towarów przekazanych na potrzeby reprezentacji i reklamy budzi liczne wątpliwości, które ujawniają się dopiero w praktyce.Wiele niejasności wzbudza opodatkowanie usług transportowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Nowe uregulowania dotyczą usług elektronicznych; wątpliwości - chociażby te natury czysto rachunkowej - pojawiły się w kwestii dokonywania korekt podatku naliczonego. Wiele kontrowersji związanych jest z opodatkowaniem towarów używanych, w tym samochodów. Niejasna jest sprawa opodatkowania premii pieniężnych - tutaj także przedstawiciele doktryny podatkowej mają różne zdania.Zagadnieniem, które dotyczy większości podatników, jest z pewnością kwestia braku konieczności zamieszczania podpisów na fakturach. Mimo to okazuje się, że z pewnych pozapodatkowych względów warto jednak mieć takie podpisy.To tylko część kontrowersji, które pojawiły się w krótkim okresie obowiązywania nowej ustawy o VAT. Ich wyjaśnienie zostało przedstawione w tym opracowaniu. W "Poradniku" znajdą Państwo odpowiedzi również na wiele innych, istotnych pytań związanych ze stosowaniem ustawy o VAT w praktyce.

Podatnik nie ma możliwości wyboru, czy w momencie przekazania chce opodatkować dany towar czy też nie. Wcześniej bowiem podatnik, który nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego przy nabyciu przekazywanych towarów, mógł potraktować przekazanie jako czynność zwolnioną od VAT.
Prezenty o małej wartości i próbki
Opodatkowaniu VAT nie będzie podlegało przekazywanie prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiąże się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.
ZAPAMIĘTAJ
Prezenty o małej wartości to przekazywane (wręczane) przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 50 zł, przy czym łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może być wyższa niż 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym. Do tego typu prezentów mogą należeć np. kalendarze, notesy, pióra wieczne itp.
Zapis dotyczący wartości prezentów należy interpretować w ten sposób, że gdy wręczymy jeden prezent o wartości 30 zł jednej osobie w kwietniu i jeżeli będziemy chcieli wręczyć kolejny prezent, tym razem o wartości 25 zł, tej samej osobie w tym samym roku, to przekazanie tego drugiego prezentu powinno być opodatkowane. Pomimo iż wartość obydwu przekazanych prezentów wynosi 55 zł, a istniejący limit to 50 zł, nie będzie można opodatkować tylko powstałej nadwyżki 5 zł. Podstawą opodatkowania będzie bowiem cała wartość drugiego prezentu.
W celu ustalenia, czy nie został przekroczony limit 50 zł przy przekazywaniu prezentów o małej wartości jednej osobie w danym roku podatkowym, konieczne jest prowadzenie stosownej ewidencji. W praktyce pojawiają się wątpliwości związane z koniecznością prowadzenia ewidencji, na podstawie której można byłoby ustalić, czy nie został przekroczony limit 50 zł. O ile w przypadku prezentów przekazywanych znanym przedsiębiorcy kontrahentom przekazywanie mogłoby być jeszcze ewidencjonowane, to z pewnością prawidłowe ewidencjonowanie przekazywania upominków w trakcie targów czy innych imprez handlowych byłoby całkowicie niemożliwe.
ZAPAMIĘTAJ
Łączna wartość przekazanych prezentów o małej wartości w roku podatkowym nie może być wyższa niż 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym. Z racji tego, że ustawodawca nie określił, czy chodzi o wartość brutto czy netto, wydaje się, że przy obliczeniach należy brać pod uwagę wartość brutto.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »