| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w praktyce

VAT w praktyce

Obowiązujące od 1 maja 2004 r. regulacje ustawy o podatku od towarów i usług przyniosły w praktyce wiele problemów związanych ze stosowaniem nowych przepisów. Nie zawsze przepisy, które zostały stworzone na podstawie unijnej VI Dyrektywy, dostosowane są do polskich realiów. Wyraźnie też widać różnicę pomiędzy rozwiązaniami dotychczas stosowanymi w Polsce a tymi z Unii Europejskiej. Wprowadzenie nowych zasad opodatkowania usług niematerialnych oraz kwestia sposobu traktowania towarów przekazanych na potrzeby reprezentacji i reklamy budzi liczne wątpliwości, które ujawniają się dopiero w praktyce.Wiele niejasności wzbudza opodatkowanie usług transportowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Nowe uregulowania dotyczą usług elektronicznych; wątpliwości - chociażby te natury czysto rachunkowej - pojawiły się w kwestii dokonywania korekt podatku naliczonego. Wiele kontrowersji związanych jest z opodatkowaniem towarów używanych, w tym samochodów. Niejasna jest sprawa opodatkowania premii pieniężnych - tutaj także przedstawiciele doktryny podatkowej mają różne zdania.Zagadnieniem, które dotyczy większości podatników, jest z pewnością kwestia braku konieczności zamieszczania podpisów na fakturach. Mimo to okazuje się, że z pewnych pozapodatkowych względów warto jednak mieć takie podpisy.To tylko część kontrowersji, które pojawiły się w krótkim okresie obowiązywania nowej ustawy o VAT. Ich wyjaśnienie zostało przedstawione w tym opracowaniu. W "Poradniku" znajdą Państwo odpowiedzi również na wiele innych, istotnych pytań związanych ze stosowaniem ustawy o VAT w praktyce.

Usługę transportu międzynarodowego stanowi również:
•  przewóz lub inny sposób przemieszczania osób środkami transportu morskiego, lotniczego i kolejowego:
– z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju, np.
– z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu na terytorium kraju, np.
ZAPAMIĘTAJ
Za usługę transportu międzynarodowego nie uważa się międzynarodowego przewozu osób środkami transportu drogowego. Tylko przewóz lub inny sposób przemieszczania osób środkami transportu morskiego, lotniczego i kolejowego są uznawane za usługę transportu międzynarodowego (art. 83 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT).
Nie jest usługą transportu międzynarodowego przewóz osób lub towarów w przypadku, gdy miejsce wyjazdu (nadania) i miejsce przyjazdu (przeznaczenia) tych osób lub towarów znajduje się na terytorium Polski, a przewóz poza terytorium Polski ma wyłącznie charakter tranzytu.
Za usługi transportu międzynarodowego uważa się również usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związane z usługami transportu międzynarodowego. Usługi te zasadniczo podlegają takim samym zasadom opodatkowania jak usługi transportu międzynarodowego.
EKSPERT RADZI
Jak opodatkować transport międzynarodowy
Do usług transportu międzynarodowego ma zastosowanie stawka 0% (art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT).
Ogromne znaczenie ma ustalenie miejsca świadczenia usługi, które wynika z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT. W przypadku świadczenia usług transportowych miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Zgodnie z powyższym, opodatkowanie transportu będzie miało miejsce na terytorium każdego państwa, przez które odbywa się transport. Opodatkowany będzie przejazd przez dane państwo przy uwzględnieniu przejechanych kilometrów przez państwo przejazdu.
Jak wynika z przepisów, transport na terenie Polski opodatkowany będzie stawką 0%, w innych natomiast państwach transport ten opodatkowany będzie według obowiązujących tam zasad. W praktyce może powstać konieczność zarejestrowania się w państwie przejazdu w celu opodatkowania tego przejazdu. Obowiązek zarejestrowania się w państwie przejazdu uzależniony jest od wewnętrznych przepisów danego państwa unijnego. Przejazd bowiem może być opodatkowany tak jak jest to w Polsce, czyli stawką 0%, może być zwolniony z opodatkowania; może być też tak, że dany podmiot będzie zwolniony z obowiązku rejestracji. O tym decydują szczegółowo regulacje poszczególnych państw. Zasady te dotyczą sytuacji, kiedy transport odbywa się przez kraje unijne do kraju nienależącego do Wspólnoty. Transport, który odbywa się przez kraje nienależące do Wspólnoty, nie będzie podlegał opodatkowaniu VAT, bowiem kraje te znajdują się poza unijnym systemem VAT.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »