REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Protetycy w spółkach bez VAT

Wiesława Moczydłowska

REKLAMA

Świadczenie usług przez techników dentystycznych, jak również dostawa protez dentystycznych lub sztucznych zębów przez dentystów oraz techników dentystycznych są nieopodatkowane VAT, bez względu na to, czy protetycy działają sami czy w spółce. Nie można bowiem uzależniać prawa do zwolnienia z VAT od formy prowadzenia działalności gospodarczej – wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Spółka cywilna „A” wystąpiła o interpretację w zakresie obowiązku dokonania korekty kwoty VAT naliczonego w związku z obowiązującym od 1 stycznia 2008 r. brzmieniem art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT. Przepis ten zwalnia z podatku „świadczenie usług przez techników dentystycznych w ramach wykonywania ich zawodu, jak również dostawę protez dentystycznych lub sztucznych zębów przez dentystów oraz techników dentystycznych”. Wynika z niego, że warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest wykonywanie czynności przez określone osoby: dentystów lub techników dentystycznych; przepis nie mówi nic o formie prawnej prowadzenia działalności. Pojawiły się jednak interpretacje organów skarbowych, że zwolnienie ma zastosowanie wyłącznie do usług świadczonych przez osoby fizyczne, a nie przysługuje, jeśli protezy dostarcza spółka cywilna.

Autopromocja

Spółka „A” od 1991 r. prowadzi działalność w zakresie protetyki stomatologicznej, opodatkowaną początkowo w formie karty podatkowej, następnie na zasadach ogólnych. W 1998 r. spółka zarejestrowała się jako podatnik VAT (stawka 0%). Od 2003 r. do końca 2007 r. działalność podlegała 7% stawce. Od 2008 r., zdaniem spółki, działalność powinna być zwolniona z VAT.

Spółka zapytała, czy w związku ze zmianą przepisów VAT, prowadząc wyłącznie działalność zwolnioną z VAT, powinna zwrócić VAT od niezamortyzowanych jeszcze środków trwałych i VAT od materiałów i towarów, wchodzących w skład remanentu na koniec 2007 r. i początek 2008 r., rozliczony współczynnikiem procentowym.

Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził, że zmiana art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT nie dotyczy spółki i odpowiedź na postawione przez nią pytania jest negatywna, gdyż spółka powinna rozliczać VAT od amortyzacji środków trwałych i zapasów magazynowych na dotychczasowych zasadach. Dyrektor stwierdził, że regulacja ta znajduje zastosowanie wyłącznie do usług świadczonych przez osoby fizyczne, które są dentystami lub technikami dentystycznymi i mają uprawnienia do wykonywania zawodu.

W zażaleniu spółka podniosła, że ustawa nie statuuje wymogu, by technik dentystyczny dla uzyskania zwolnienia musiał być tylko osobą fizyczną, a organ nie wskazał podstawy prawnej, z której by wynikało, że spółki nie obejmuje nowa treść art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnił, że dla stwierdzenia, czy spoczywa na niej obowiązek dokonania korekty uprzednio odliczonego podatku naliczonego, zgodnie z art. 91 ust. 7 ustawy o VAT, konieczne było ustalenie, czy świadczone przez wnioskodawcę usługi protetyczne korzystałyby ze zwolnienia. Tylko w takim przypadku na spółce spoczywałby obowiązek dokonania wskazanej w tym przepisie korekty. Gdyby usługi protetyczne korzystały ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT, nastąpiłaby zmiana prawa do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego od tego towaru lub usługi.

Spółka złożyła skargę do WSA w Gliwicach, argumentując, że skoro norma prawna nie stanowi wymogu co do formy, w ramach której technik dentystyczny świadczy usługi, to należy przyjąć, iż przedmiotowe zwolnienie dotyczy każdego technika dentystycznego i wszystkich świadczonych przez niego usług przy wykonywaniu zawodu. WSA w Gliwicach uznał skargę za uzasadnioną.

Przyznał rację spółce, że przedmiotowy przepis nie uzależnia przyznania zwolnienia od formy prowadzonej działalności gospodarczej. Z przepisu tego nie wynika także, że usługi te korzystają ze zwolnienia tylko wtedy, gdy będą świadczone przez technika dentystycznego prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. Ustawodawca w omawianym przepisie nie wskazał jakiejkolwiek formy prowadzenia działalności gospodarczej, zatem nie stanowi ona kryterium różnicującego stawkę podatkową. Sąd podkreślił, że gdyby ustawodawca chciał wyłączyć spółkę cywilną z przedmiotowego przepisu, uczyniłby to wyraźnie.

Znaczenie dla sprawy mają przepisy Dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, a w szczególności art. 132 ust. 1 lit. e), który stanowi, że zwolnienie od VAT dotyczy usług „świadczonych przez techników dentystycznych w ramach wykonywania ich zawodu, jak również dostarczania protez dentystycznych przez dentystów oraz techników dentystycznych”.

Wskazano ponadto na wyrok ETS, w którym sąd stwierdził jasno i precyzyjnie, że „art. 13 część A ust. 1 lit. e) ab initio szóstej dyrektywy sam zwalnia świadczenie usług przez techników dentystycznych przy wykonywaniu ich zawodu, przy czym zwolnienie to stosuje się w ten sposób do wszelkiej działalności, którą zajmują się konkretnie specjaliści w tym zawodzie”.

Sąd wskazał też na zakaz wprowadzania rozwiązań różnicujących konkurencyjnie przedsiębiorców, podkreślony w orzeczeniach ETS (sprawa C-3/97 i C-158/98) i w wyroku WSA w Krakowie z 4 lutego 2009 r., sygn. akt I SA/Kr 1404/08. W orzeczeniach wskazano, że przedmiotowa regulacja sama w sobie nie limituje w żaden sposób formy prowadzenia działalności.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 13 lutego 2009 r. (sygn. akt III SA/Gl 1382/08).

Wiesława Moczydłowska

ekspert w zakresie podatków i rachunkowości

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA