REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa nowelizująca PIT może trafić do kosza

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Rządowa ustawa zmieniająca zasady rozliczeń PIT może trafić do kosza. Nowelizacja zakłada obowiązek rozliczania pracowników przez pracodawców. Sejmowa komisja i eksperci zgadzają się z Senatem, który odrzucił ustawę.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych poparła wczoraj stanowisko Senatu odrzucające kontrowersyjną nowelizację ustawy o PIT, która nakłada na pracodawców obowiązek składania rocznych zeznań podatkowych za pracowników. Jeżeli posłowie w głosowaniu podzielą opinię senatorów, rządowa ustawa zakładająca rewolucję w rozliczeniach PIT trafi do kosza. Za takim właśnie rozwiązaniem zdecydowanie opowiadają się eksperci podatkowi.

Autopromocja

Andrzej Marczak, doradca podatkowy i partner w KPMG, zauważa, że od dłuższego czasu słusznie argumentuje się, że te dodatkowe obowiązki pracodawców nie mogą być wprowadzone w okresie spowolnienia gospodarczego.

- Oczywiste jest, że takie rozwiązania spowodują wzrost kosztów po stronie pracodawców, czyli tych, którzy tworzą miejsca pracy i których powinno się wspierać - stwierdza ekspert. Dodaje, że gdyby zmiany zostały przyjęte, pracodawcy musieliby zakupić odpowiednie oprogramowania do przygotowania zeznań podatkowych, zatrudnić i przeszkolić dodatkowe osoby, wziąć na siebie odpowiedzialność za rozliczenia podatkowe, archiwizować i przechowywać stosy papierów, a to wszystko za marnym wynagrodzeniem. Także zdaniem Dariusza Gałązki, partnera w Grant Thornton Frąckowiak, w obecnym stanie gospodarczym, gdy większość pracodawców szuka możliwości obniżenia kosztów, wprowadzanie zmian nakładających nowe obowiązki nie może spotkać się z ich akceptacją.

Upraszczanie zeznań

W ocenie Tomasza Begera, doradcy podatkowego w KZWS Spółka Doradztwa Podatkowego, lepszym rozwiązaniem byłoby maksymalne uproszczenie rocznych rozliczeń osób fizycznych, a nie przerzucanie zadania wypełniania skomplikowanych druków na pracodawców. Wydaje się jednak, że minister finansów dąży do czegoś zupełnie innego, wychodząc z założenia, że skoro grono przedsiębiorców jest mniejsze niż podatników, to i presja na upraszczanie rozliczeń podatkowych się zmniejszy.

- Nie jest to droga właściwa, dlatego moim zdaniem dobrze się stanie, jeśli projekt zmian w zakresie dokonywania rozliczeń rocznych upadnie - mówi Tomasz Beger.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na zmianie zasad rozliczeń miało skorzystać ok. 5 mln podatników. Zdaniem Dariusza Gałązki twierdzenie rządu, że przerzucenie na pracodawców obowiązku rozliczenia rocznych PIT spowoduje zwiększenie liczby pracowników, którzy nie będą zmuszeni do samodzielnego rozliczenia, jest tylko życzeniem.

- Trudno nie odnieść wrażenia, że jest to działanie wyłącznie w celu poprawienia sytuacji niewielkiej liczby obywateli. Dla ogółu podatników istotne byłoby wprowadzenie takich zmian, które doprowadziłyby do uproszenia rozliczeń i w tym kierunku powinny podążać zmiany przepisów - mówi Dariusz Gałązka.

Rozliczenie na wniosek

Istotne jest również to, że nie było oczekiwań społecznych odnośnie do wprowadzenia nowych przepisów, na co zwraca uwagę Andrzej Marczak. Wskazuje również, że już teraz jest możliwość rozliczenia pracowników, ale na ich wniosek.

- Trzeba tylko rozszerzyć przypadki zastosowania istniejących przepisów i nie wprowadzać automatyzmu przygotowania zeznań i faktycznie nie zmuszać pracowników do tej formy rozliczeń - stwierdza Andrzej Marczak.

 

Rafał Iniewski, przewodniczący Rady Podatkowej PKPP Lewiatan, przypomina, że Lewiatan proponował poprawki polegające na pozostawieniu obecnego systemu rozliczenia pracownika na jego wniosek, jednak z możliwością uwzględnienia w PIT-40 także podstawowych ulg. Niestety i ta forma złagodzenia skutków nowelizacji dla przedsiębiorców nie znalazła zrozumienia wśród posłów.

- Wierzymy, że tym razem politycy wykażą się zrozumieniem dla sytuacji, w jakiej znajdują się pracodawcy, w szczególności 1 mln małych przedsiębiorców zatrudniających pracowników - mówi Rafał Iniewski.

Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich, podkreśla, że KPP jest pomysłodawcą propozycji przeniesienia obowiązku dokonania rocznego zeznania podatkowego na urzędy skarbowe.

- Rozwiązanie to jest z sukcesem stosowane w wielu krajach europejskich - mówi Adam Ambrozik.

Zdaniem Grzegorza Ogórka, eksperta podatkowego w PricewaterhouseCoopers, rozwiązanie to mogłoby rzeczywiście ułatwić i usprawnić rozliczanie się podatników z fiskusem, bez jednoczesnego obciążania dodatkowymi kosztami i obowiązkami przedsiębiorców.

Zmiany w PIT za 2010 r.

Jeśli jednak Sejm odrzuci uchwałę Senatu, to jak wyjaśnia Joanna Subzda, doradca podatkowy, partner w BSJP Tax, zeznanie roczne za rok 2010 będzie składane przez płatnika, który także potrąci i wpłaci roczny PIT. Pracodawca nie będzie sporządzał rocznego obliczenia podatku za pracownika, który w roku podatkowym otrzymał inne dochody opodatkowane na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej lub gdy zamierza w zeznaniu podatkowym uwzględnić inne koszty i odliczenia niż te, które może uwzględnić płatnik, albo gdy podatnik opodatkuje swoje dochody na preferencyjnych zasadach dotyczących małżonków lub osób samotnie wychowujących dzieci.

- W takim przypadku podatnik zobowiązany będzie do poinformowania płatnika w formie pisemnego oświadczenia o okolicznościach zwalniających go ze złożenia rocznego obliczenia podatku - mówi Joanna Subzda.

Anna Misiak, doradca podatkowy z MDDP, zwraca uwagę, że nawet jeżeli Sejm odrzuci stanowisko Senatu, to ustawa jest pozbawiona jej podstawowej wady, tj. obowiązku zastosowania nowego rozwiązania do rozliczeń za 2009 rok. W przypadku odrzucenia stanowiska Senatu ustawa ma dostatecznie długie vacatio legis, aby spokojnie zastanowić się, co jest naprawdę korzystne dla podatników i pracodawców.

- Mogą to być dalsze ułatwienia w składaniu PIT przez internet, wprowadzenie opcji rozliczenia podatku przez urząd skarbowy na wniosek podatnika albo uproszczenie rozliczeń dla osób z jednym źródłem dochodów i rozliczanie ich podatku przez urząd skarbowy - wylicza Anna Misiak.

Możliwe, że głosowanie senackiej uchwały w sprawie zmian w rozliczeniach PIT odbędzie się na posiedzeniu Sejmu w tym tygodniu.

PIT-40 to formularz, na którym pracodawca dokonuje rocznego rozliczenia za pracownika

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA