| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Proponowana przez MF nowela VAT szkodliwa dla biznesu

Proponowana przez MF nowela VAT szkodliwa dla biznesu

Przygotowany przez MF projekt nowelizacji ustawy o VAT, która trafiła pod obrady rządu, zawiera przepisy niegodne z regulacjami unijnymi i szkodliwe dla biznesu - ostrzega Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

W efekcie instytucje finansowe będą miały utrudniony dostęp do nowych źródeł finansowania oraz mniejsze szanse odzyskiwania długów. "Zmniejszy się zainteresowanie spłatą złych kredytów, jeśli wiadomo będzie, że windykacja takiego kredytu będzie o wiele trudniejsza, bo nie trafi do windykatora" - wyjaśnił.

Z kolei Andrzej Lech z Polskiej Izby Firm Szkoleniowych ostrzegł, że zmiany dotyczące usług edukacyjnych i szkoleniowych spowodują m.in., że firmy świadczące takie same usługi będą różnie opodatkowane. "Kryteria zwolnienia będą niejasne" - zwrócił uwagę. Według Izby, niektóre firmy edukacyjne, np. te, które zaczynają działalność, nie będą miały szansy na uzyskanie zwolnienia.

Zastępca Dyrektora Biura Ministra w MF Szymon Milczanowski powiedział, że nowelizacja ustawy o VAT ma na celu dostosowanie regulacji podatkowych do nowego słownika wyrobów i usług z 2008 r. "Nie było to zadanie łatwe, zwłaszcza w przypadku katalogu usług zwolnionych z VAT. Dlatego prace nad projektem trwały długo" - przyznał. Zaznaczył, że proponowane przez MF regulacje nie naruszają prawa unijnego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK