| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak i kiedy wystawiać faktury

Jak i kiedy wystawiać faktury

Nota korygująca powinna zawierać co najmniej: numer kolejny i datę wystawienia, imiona i nazwiska albo nazwy bądź nazwy skrócone wystawcy noty i wystawcy faktury albo faktury korygującej oraz ich adresy i NIP, dane zawarte w fakturze, której dotyczy nota korygująca (imiona i nazwiska lub nazwę nabywcy i jego adres, NIP sprzedawcy i nabywcy, dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako faktura VAT), wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej. Umieszczanie podpisu wystawcy noty korygującej nie jest – podobnie jak w przypadku faktur – obowiązkowe.
ZAPAMIĘTAJ
Treść noty korygującej podlega akceptacji przez wystawcę faktury lub faktury korygującej poprzez potwierdzenie jej podpisem osoby uprawnionej do wystawienia faktury lub faktury korygującej. Nota korygująca powinna być przesłana wystawcy faktury lub faktury korygującej wraz z kopią.
Refakturowanie
Refakturowanie oznacza ponowienie czynności fakturowania usługi świadczonej przez podatnika VAT przy pomocy osoby trzeciej i polega na „odprzedaniu” po cenach zakupu usługi przez podatnika swojemu kontrahentowi. Ustawa o VAT oraz przepisy wykonawcze nie zawierają jednak żadnej regulacji dotyczącej zasad refakturowania. Przyjmuje się, że prawidłowe refakturowanie wymaga, aby:
• przedmiotem refakturowania były wyłącznie usługi,
• odprzedaż dokonywana była po cenie zakupu bez jakiejkolwiek marży refakturującego, a stawka VAT była taka sama, jak w pierwotnej fakturze usługodawcy,
• z umowy kontrahentów (np. z umowy najmu lokalu) wynikał sposób wzajemnych rozliczeń w formie odprzedaży usług, czyli refakturowania,
• z refakturowanych usług nie korzystał odbiorca pierwotnej faktury lub korzystał tylko w części.
ZAPAMIĘTAJ
Refakturowanie dotyczy wyłącznie usług odprzedawanych innemu podmiotowi w sytuacji, gdy sprzedający nie jest bezpośrednim usługodawcą.
Warto też wspomnieć o fakturach pro forma, które pełnią funkcję oferty handlowej i nie stanowią dowodu realizacji transakcji dla potrzeb VAT. Takie faktury, aczkolwiek zawierają zasadniczo wszystkie elementy zwykłej faktury z dodatkowym oznaczeniem, że jest to faktura pro forma, nie rodzą żadnych skutków podatkowych.
Wady faktur i sposoby ich usuwania
Braki w określonych przepisami elementach składowych wystawianych faktur, co do zasady, dyskwalifikują błędnie sporządzony dokument. Podatnik nabywający towary i usługi powinien każdorazowo, przed dokonaniem rozliczenia kwot podatku określonych w fakturach, sprawdzić prawidłowość każdej wystawionej przez sprzedawcę faktury. Nie każda jednak formalna wadliwość faktur pozbawia podatnika prawa do obniżenia podatku należnego. Zależy to od faktycznej istotności błędu, co potwierdza dotychczasowe orzecznictwo. Tytułem przykładu można wskazać przypadki, gdy jedyne błędy faktury polegają na niewłaściwym oznaczeniu NIP w sytuacji, gdy identyfikacja podatnika nie ulega wątpliwości na podstawie innych danych (nazwy, adresu) lub na błędnym określeniu tytułu wystawienia faktury, gdy rzeczywistą podstawą jej wystawienia były inne, faktycznie wykonane przez podatnika czynności.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK