| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > W 2011 r. kasy fiskalne w gabinetach lekarskich i kancelariach prawnych

W 2011 r. kasy fiskalne w gabinetach lekarskich i kancelariach prawnych

1 maja 2011 r. w gabinetach lekarskich i kancelariach prawnych będą musiały pojawić się kasy fiskalne - wynika z przygotowanego przez Ministerstwo Finansów projektu rozporządzenia. Ewidencjonowaniu przez kasy będą podlegać także usługi rachunkowo-księgowe.

Rzecznik prasowa Naczelnej Izby Lekarskiej Katarzyna Strzałkowska powiedziała, że środowisko lekarzy jest przeciwne wprowadzeniu obowiązku posiadania kas fiskalnych w gabinetach lekarskich.

"To budzi nasz sprzeciw. Zawód lekarza jest zawodem specyficznym. Leczenie, opieka nad chorymi, to nie to samo, co np. przewożenie ludzi taksówkami. Poza tym trudno wyobrazić sobie, że lekarz odwiedzający pacjentów podczas wizyt domowych będzie musiał ze sobą dźwigać kasę fiskalną. To bez sensu" - powiedziała Strzałkowska.

Jej zdaniem, państwo nie odniesie żadnych korzyści z wprowadzenia kas, ponieważ będzie musiało zrefundować większość kosztów ich zakupu. "Koszty utrzymania kas ponoszone przez lekarzy mogą natomiast spowodować wzrost cen usług medycznych w gabinetach lekarskich, który odczują pacjenci" - dodała.

Strzałkowska zaznaczyła, że nie wszyscy lekarze będą musieli instalować kasy. Część gabinetów nie przekracza bowiem limitu obrotów, który skutkuje takim obowiązkiem, część pracuje też w przychodniach na kontraktach, czy umowach zlecenie.

Zdaniem radcy prawnego z KPMG Tomasza Bełdygi wprowadzenie kas fiskalnych, zarówno do gabinetów lekarskich, jak i kancelarii prawnych, ma uzasadnienie. "Resort finansów dąży do tego, aby ewidencjonowanie obrotów związanych ze sprzedażą na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej był powszechny. Chodzi szczególnie o branże, w których nie ma obowiązku wystawiania faktur" - powiedział Bełdyga.

Dodał, że zarówno lekarze, jak i prawnicy podnoszą, że są zawodami zaufania społecznego, co oznacza, że nie oszukują fiskusa, niemniej - jego zdaniem - resort finansów chce mieć pewność, że rzeczywiście nie ma żadnych uszczupleń w dochodach budżetu. "Interes fiskusa można zrozumieć" - uważa radca prawny.

Bełdyga wyjaśnił, że lekarze nie wystawiają obecnie faktur, bo ich usługi są zwolnione z VAT, a prawnicy wystawiają faktury tylko w przypadku świadczenia usług na rzecz firm.

"Kasy nie powinny być problemem zarówno dla prawnikówl, jak i lekarzy. Ich obsługa nie jest trudna, tym bardziej dla osób z wyższym wykształceniem" - podsumował radca prawny.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK