Ministerstwo przewidziało na ten cel 100 mln zł z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców. Wnioski o udzielenie pomocy publicznej firmy mają składać do kancelarii Ministerstwa Skarbu.
Pomoc publiczna na ratowanie lub restrukturyzację może być udzielona przedsiębiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Firma musi co najmniej przez trzy lata prowadzić swoją działalność. Wsparcie z MSP nie dotyczy podmiotów działających w sektorach: hutnictwa żelaza, stali oraz górnictwa węgla.
O pieniądze mogą się także starać przedsiębiorcy poszkodowani w wyniku powodzi. Firmy, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej na skutek powodzi, powinny dołączyć do wniosku oświadczenie o tym, że ich trudna sytuacja finansowa została spowodowana szkodami wywołanymi przez powódź. Potrzebna będzie również dokumentacja potwierdzająca szkody wraz z projektem przywrócenia ich do stanu sprzed powodzi.
Resort skarbu nie wyznaczył sztywnej kwoty, o którą może ubiegać się firma. MSP ma analizować wniosek każdego podmiotu i uznawać deklarowane kwoty.
Przedsiębiorca musi jednak spełniać kryteria związane z udzielaniem pomocy publicznej. O dotacje będą mogły ubiegać się firmy, które wcześniej nie otrzymały pomocy publicznej, gdyż można ją uzyskać tylko jeden raz. Bardzo ważnym kryterium jest również dobry program restrukturyzacji, czyli pomysł na to, jak spółka ma się rozwinąć dzięki dotacji. Ważne jest również to, na ile dzięki tym środkom spółka odzyska rentowność i trwałą zdolność do konkurowania na rynku.
Poszczególne programy dotyczące restrukturyzacji lub modernizacji firm muszą być notyfikowane w Komisji Europejskiej. W poprzednich latach - w zależności od wielkości - firma otrzymywała od kilku do kilkunastu milionów złotych pomocy publicznej.