| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiana ustawy o gospodarce nieruchomościami

Zmiana ustawy o gospodarce nieruchomościami

Dnia 27 listopada 2010 roku weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651), która stanowi zbiór przepisów prawnych dotyczących gospodarowania nieruchomościami należącymi do Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, oraz podmiotów prywatnych.

Ponadto, nowelizacja wprowadziła również zmiany dotyczące słusznego odszkodowania przy wywłaszczeniu, które powinno mieć charakter ekwiwalentny w stosunku do wartości nieruchomości wywłaszczonej. Oznacza to, że odszkodowanie powinno stwarzać możliwość odtworzenia sytuacji majątkowej, jaką właściciel nieruchomości miał przed wywłaszczeniem. Wprowadzono ponadto zasadę wypłacania tzw. bezpiecznej zaliczki w sytuacji, gdy przed pozbawieniem prawa do nieruchomości następuje niezwłoczne jej zajęcie, na podstawie decyzji z art. 122 ustawy.

Nowelizacja doprecyzowała również niektóre przepisy ustawy, w tym definicję „stanu nieruchomości”, przez który należy rozumieć stan zagospodarowania, stan prawny, stan techniczno-użytkowy, stopień wyposażenia w urządzenia infrastruktury technicznej, a także stan otoczenia nieruchomości, w tym wielkość, charakter i stopień zurbanizowania miejscowości, w której nieruchomość jest położona.

Podsumowując, należy wskazać, iż nowelizacja rozszerza kompetencje starosty w zakresie wydawania decyzji dotyczących wywłaszczenia, a także doprecyzowuje niektóre przepisy ustawy, co z pewnością przyczyni się do wyeliminowania problemów interpretacyjnych pojawiających się w praktyce ich stosowania.

Patrycja Dzięgielewska, Aneta Wrona-Kłoczko

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Czytaj także

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK