| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w imporcie - zasady opodatkowania, terminy i warunki rozliczania podatku, dokumentowanie i ewidencjonowanie

VAT w imporcie - zasady opodatkowania, terminy i warunki rozliczania podatku, dokumentowanie i ewidencjonowanie

Import towarów i usług: Nowa ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. wniosła duże zmiany w zakresie zasad opodatkowania importu towarów i usług. Przede wszystkim zmianie uległy same definicje, z których wynika, że z importem towarów będziemy mieli do czynienia w momencie przywozu towarów do Polski z terytorium państwa trzeciego, a więc niewchodzącego w skład Wspólnoty Europejskiej. Natomiast za import usług uznamy usługi świadczone przez podatników VAT z Unii Europejskiej oraz spoza niej na rzecz krajowych, tj. polskich usługobiorców.

Jeżeli towary są objęte procedurą tranzytu, import towarów jest rozliczany w kraju, w którym procedura ta zostanie zakończona i towar zostanie dopuszczony do obrotu. Jeśli przyjmiemy, że będzie to Polska, podatnik będzie musiał zapłacić w Polsce VAT od importu towarów. Wynika to bezpośrednio z art. 36 ust. 1 ustawy o VAT, w myśl którego w przypadku gdy towary zostaną objęte na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju procedurą składu celnego, tranzytu, odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń i towary te przestaną podlegać tym procedurom na terytorium kraju, uważa się, iż import tych towarów będzie dokonany na terytorium kraju.
Przykład 4
Spółka KAMA sprowadza sprzęt komputerowy do produkcji własnych towarów ze Stanów Zjednoczonych. Samolot ląduje z towarami na lotnisku w Niemczech, a więc zostają wprowadzone na terytorium Wspólnoty. W Niemczech zostaje przeładowany do samochodów, a następnie przywieziony do Polski. Jeśli procedura zostanie zakończona w Polsce i towar dopuszczony do obrotu, wówczas to firma KAMA Sp. z o.o. będzie zobowiązana do rozliczenia się z tytułu importu.
Jeśli procedura tranzytu nie zostanie zastosowana, do importu towarów dojdzie w Niemczech. Tam też przedsiębiorca powinien zapłacić podatek od wartości dodanej i cło oraz w związku z dostarczeniem towarów do Polski powinien wykazać to jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, a w Polsce konieczne jest rozliczenie towarów z tytułu wewnątrz-wspólnotowego nabycia.
Transakcje handlowe kupna-sprzedaży zawierane między kontrahentami niejednokrotnie z pozoru wydają się mało skomplikowane. Ale to tylko pozory. Uzyskany ostateczny efekt pod postacią otrzymania przez polskiego nabywcę zakupionych towarów, wcześniej musi być poprzedzony wykonaniem wielu czynności między kontrahentami ze Wspólnoty i spoza niej. Z taką transakcją mamy do czynienia w przypadku, w którym polski nabywca zamawia towary od kontrahenta ze Wspólnoty, które ten sprowadza od kontrahenta spoza terytorium Wspólnoty. Podatnik polski, który dokonał zakupu towarów od kontrahenta z UE, np. z Austrii, które sprowadzone zostały z terytorium państwa spoza UE, będzie nabywcą, który dokonał importu towarów i zapłacił VAT na granicy z tytułu tego importu.
Na austriackim podatniku nie będą ciążyły żadne obowiązki z tego tytułu, ponieważ zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o VAT miejscem dostawy towarów w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią – jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy, czyli terytorium państwa spoza UE.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK