| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w imporcie - zasady opodatkowania, terminy i warunki rozliczania podatku, dokumentowanie i ewidencjonowanie

VAT w imporcie - zasady opodatkowania, terminy i warunki rozliczania podatku, dokumentowanie i ewidencjonowanie

Import towarów i usług: Nowa ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. wniosła duże zmiany w zakresie zasad opodatkowania importu towarów i usług. Przede wszystkim zmianie uległy same definicje, z których wynika, że z importem towarów będziemy mieli do czynienia w momencie przywozu towarów do Polski z terytorium państwa trzeciego, a więc niewchodzącego w skład Wspólnoty Europejskiej. Natomiast za import usług uznamy usługi świadczone przez podatników VAT z Unii Europejskiej oraz spoza niej na rzecz krajowych, tj. polskich usługobiorców.

W praktyce często stosuje się zasadę, że jeżeli sprowadzony towar z jakichkolwiek względów został poddany reklamacji, to kontrahent w ramach takiej rekompensaty udziela nabywcy towaru, czyli swojemu klientowi, rabatu. Zazwyczaj udzielenie rabatu ma miejsce już po uiszczeniu przez importera wszelkich opłat celnych. W takiej sytuacji, z uwagi na to, że to organy celne pobierają podatek VAT, podatnicy mają możliwość wystąpić o zwrot wynikającej z tego tytułu różnicy podatku, składając do organu celnego wniosek o zmianę zgłoszenia celnego. Organ celny wydaje wówczas decyzję zmniejszającą wymiar cła oraz stwierdzającą nadpłatę w podatku VAT. Jeśli okaże się, że kwota została nadpłacona, to zgodnie z art. 40 ustawy o VAT, podatnikowi nie przysługuje zwrot nadpłaconego podatku, jeżeli kwota nadpłaconego w imporcie podatku pomniejszyła kwotę podatku należnego. Podatnicy najczęściej rezygnują z tego sposobu i odliczają w całości podatek VAT zapłacony na granicy, nie występując wcześniej do organu celnego o zmianę zgłoszenia celnego. Jedynie w sytuacji gdy podatnik nie ma możliwości odliczenia podatku VAT, składa wniosek do organu celnego o zmianę zgłoszenia celnego i stwierdzenie nadpłaty podatku VAT.
Oprócz wad technicznych importowanych towarów może się również zdarzyć, że wystąpią niedobory bądź nadwyżki towarów. Jeśli podatnik otrzyma więcej towarów, niż wynika to z dokumentu SAD, powinien w pierwszej kolejności udać się do organu celnego i zgłosić ten fakt. Organ celny wydaje wówczas decyzję celną, w której uwidoczni również kwotę podatku VAT. Taka decyzja uzupełniająca organu celnego stanowi dla podatnika podstawę do odliczenia podatku VAT w terminach określonych w art. 86 ustawy o VAT.
Jeżeli natomiast podatnik stwierdzi, że w rzeczywistości ma mniej towaru, niż wynika to z dokumentu, powinien zwrócić się do naczelnika urzędu celnego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty podatku VAT, ponieważ zapłacił do urzędu celnego podatek VAT od zadeklarowanej w dokumencie ilości towarów. Z tym że – jak już było wspomniane – jeżeli taka nadpłata zostanie stwierdzona w imporcie towarów, podatnikowi nie przysługuje zwrot nadpłaconego podatku, jeżeli kwota podatku VAT zapłaconego na granicy pomniejszyła kwotę podatku należnego.
Zwolnienia z tytułu importu towarów
W rozdziale 3 działu III ustawy o VAT ustawodawca zawarł przepisy dotyczące zwolnień z tytułu importu (art. 45–82).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »