| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w imporcie - zasady opodatkowania, terminy i warunki rozliczania podatku, dokumentowanie i ewidencjonowanie

VAT w imporcie - zasady opodatkowania, terminy i warunki rozliczania podatku, dokumentowanie i ewidencjonowanie

Import towarów i usług: Nowa ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. wniosła duże zmiany w zakresie zasad opodatkowania importu towarów i usług. Przede wszystkim zmianie uległy same definicje, z których wynika, że z importem towarów będziemy mieli do czynienia w momencie przywozu towarów do Polski z terytorium państwa trzeciego, a więc niewchodzącego w skład Wspólnoty Europejskiej. Natomiast za import usług uznamy usługi świadczone przez podatników VAT z Unii Europejskiej oraz spoza niej na rzecz krajowych, tj. polskich usługobiorców.

11) agentów, pośredników działających w imieniu i na rzecz innej osoby, jeżeli uczestniczą w zapewnieniu świadczenia usług, o których mowa w pkt 1–10.
Usługobiorca jako podatnik z tytułu importu usług
Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.
W niektórych przypadkach podatnikiem z tytułu importu usług zawsze, bez wyjątków, jest polski usługobiorca. Będzie tak w sytuacji, kiedy przedmiotem świadczenia są usługi wymienione w art. 27 ust. 3 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy o VAT.
Usługobiorca krajowy, czyli polski, jako odbiorca usługi świadczonej przez usługodawcę spoza terytorium Polski będzie podlegał opodatkowaniu VAT od importowanych usług, jeśli zostaną spełnione warunki niezbędne do stwierdzenia, że ma miejsce import usług.
Podobnie jak przy imporcie towarów, z tytułu importu usług opodatkowaniu podlegają również podatnicy będący drobnymi przedsiębiorcami, którzy są zwolnieni podmiotowo od podatku VAT z uwagi na wielkość swoich obrotów, poniżej 10 000 euro. Dlatego jeżeli dokonują oni transakcji importu usług, będą zmuszeni opodatkować tę czynność. Niestety, ponieważ nie są podatnikami podatku od towarów i usług, podatek należny zapłacony przez nich na granicy, który ulega w imporcie przekształceniu w podatek naliczony, nie będzie podlegał u nich odliczeniu.
Ustawa o podatku VAT wprowadziła także w zakresie importu usług specjalny formularz podatkowy – deklarację VAT-9, którą mają obowiązek składać podatnicy będący usługobiorcami usług świadczonych przez podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium Polski, którzy jednocześnie nie mają obowiązku składania deklaracji VAT-7, VAT-7K lub VAT-8.
Deklaracje VAT-9 składa się w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług.
Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług
Moment powstania obowiązku podatkowego w imporcie usług reguluje art. 19 ust. 19 ustawy o VAT. Zgodnie z treścią tego przepisu obowiązek podatkowy w imporcie usług powstaje m.in. w momencie:
1) wykonania usługi przez usługodawcę,
2) wystawienia przez usługodawcę na rzecz usługobiorcy faktury z tytułu wykonanej usługi importowej (powstaje po stronie usługobiorcy),

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK