| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w imporcie - zasady opodatkowania, terminy i warunki rozliczania podatku, dokumentowanie i ewidencjonowanie

VAT w imporcie - zasady opodatkowania, terminy i warunki rozliczania podatku, dokumentowanie i ewidencjonowanie

Import towarów i usług: Nowa ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. wniosła duże zmiany w zakresie zasad opodatkowania importu towarów i usług. Przede wszystkim zmianie uległy same definicje, z których wynika, że z importem towarów będziemy mieli do czynienia w momencie przywozu towarów do Polski z terytorium państwa trzeciego, a więc niewchodzącego w skład Wspólnoty Europejskiej. Natomiast za import usług uznamy usługi świadczone przez podatników VAT z Unii Europejskiej oraz spoza niej na rzecz krajowych, tj. polskich usługobiorców.

Do podstawy tej nie zalicza się otrzymanej przez usługobiorcę na poczet świadczonej usługi dotacji, subwencji i innej dopłaty o podobnym charakterze.
Natomiast do kwoty obejmującej całość świadczenia należnego dla usługodawcy, stanowiącej jednocześnie podstawę opodatkowania, usługobiorca nalicza VAT należny, wykazując go w deklaracji podatkowej jako podatek należny i w tym samym miesiącu jako podatek naliczony, podlegający odliczeniu. Stawka podatku, którą stosuje usługobiorca przy wyliczaniu podatku należnego od importu usługi, jest taka sama jak stawka podatku właściwa dla tej usługi w Polsce.
Odliczenie VAT z tytułu importu usług
Podatek należny z tytułu importu usług ulega przekształceniu w podatek naliczony, natomiast podatek naliczony – zgodnie z art. 86 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT – stanowi kwota podatku należnego od importu usług.
Obniżenie kwoty podatku należnego o podatek naliczony następuje w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym z tytułu importu usług. Jeśli natomiast podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.
Jeżeli i w tym terminie tego nie uczyni, nie traci prawa do skorzystania z tego uprawnienia w późniejszym okresie. Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 13 ustawy, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.
Skorzystanie przez podatnika z uprawnienia do skorygowania deklaracji w ciągu 5 lat, może nastąpić jeśli:
• wobec podatnika nie została wszczęta kontrola podatkowa przez urząd skarbowy lub organ kontroli skarbowej, za okres którego dotyczy korekta; a nawet jeśli taka sytuacja miała miejsce, to nie stwierdzono naruszenia prawa przez podatnika i nie została wydana decyzja określająca zobowiązanie podatkowe,
• podatek należny z tytułu importu usług został przez podatnika w całości rozliczony.
Podatnicy powinni również pamiętać o tym, że w przypadku odliczania podatku VAT należnego, który ulega przekształceniu w podatek VAT naliczony, obowiązują te same ogólne zakazy odliczania podatku naliczonego od zakupów związanych z czynnościami zwolnionymi z VAT. Ponadto kolejny istotny zakaz dotyczy podatku VAT naliczonego od importu usług, w związku z którymi zapłata należności jest dokonywana bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego siedzibę lub zarząd na terytorium kraju stosującego szkodliwą konkurencję podatkową, wymienionego w załączniku nr 5 do ustawy o VAT.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HRM partners

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK