| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w imporcie - zasady opodatkowania, terminy i warunki rozliczania podatku, dokumentowanie i ewidencjonowanie

VAT w imporcie - zasady opodatkowania, terminy i warunki rozliczania podatku, dokumentowanie i ewidencjonowanie

Import towarów i usług: Nowa ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. wniosła duże zmiany w zakresie zasad opodatkowania importu towarów i usług. Przede wszystkim zmianie uległy same definicje, z których wynika, że z importem towarów będziemy mieli do czynienia w momencie przywozu towarów do Polski z terytorium państwa trzeciego, a więc niewchodzącego w skład Wspólnoty Europejskiej. Natomiast za import usług uznamy usługi świadczone przez podatników VAT z Unii Europejskiej oraz spoza niej na rzecz krajowych, tj. polskich usługobiorców.

Dokumentowanie importu usług fakturą wewnętrzną to nowość dla polskich podatników wprowadzona ustawą o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. Krajowy usługobiorca dokumentuje import usług za pomocą faktury wewnętrznej z wykazanym na niej podatkiem należnym. Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla których podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne, przy czym za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.
Podatek VAT należny z tytułu importu jest również podatkiem naliczonym do odliczenia. Podatnik posiadający fakturę wewnętrzną ujmuje ją w ewidencji po stronie sprzedaży w miesiącu zaistnienia obowiązku podatkowego oraz w tym samym miesiącu lub w miesiącu następnym po stronie zakupów, czyli jako podatek do odliczenia.
Podatnicy powinni pamiętać o tym, że w myśl przepisów ustawy o VAT deklaracja VAT powinna stanowić odzwierciedlenie ewidencji sprzedaży i zakupów VAT prowadzonej przez podatnika. Nieprawidłowości w prowadzonych ewidencjach dla podatku od towarów i usług stwierdzone przez pracowników organów skarbowych kontrolujących działalność gospodarczą podatników, przekładające się jednocześnie na deklaracje podatkowe, mogą skutkować naliczeniem sankcji w wysokości 30% kwoty zaniżenia zobowiązania podatkowego podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego, bądź 30% kwoty zawyżenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia, a jednocześnie rozliczenia w następnych miesiącach.
Katarzyna Mikołajczyk
Podstawy prawne
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
• rozporządzenie Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 145, poz. 1541


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »