| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w imporcie - zasady opodatkowania, terminy i warunki rozliczania podatku, dokumentowanie i ewidencjonowanie

VAT w imporcie - zasady opodatkowania, terminy i warunki rozliczania podatku, dokumentowanie i ewidencjonowanie

Import towarów i usług: Nowa ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. wniosła duże zmiany w zakresie zasad opodatkowania importu towarów i usług. Przede wszystkim zmianie uległy same definicje, z których wynika, że z importem towarów będziemy mieli do czynienia w momencie przywozu towarów do Polski z terytorium państwa trzeciego, a więc niewchodzącego w skład Wspólnoty Europejskiej. Natomiast za import usług uznamy usługi świadczone przez podatników VAT z Unii Europejskiej oraz spoza niej na rzecz krajowych, tj. polskich usługobiorców.

Do podstawy opodatkowania, o której była mowa, dodaje się, jeśli elementy takie nie zostały do niej włączone: prowizję, opakowania, transport i koszty ubezpieczenia, które zostały już poniesione albo będą poniesione do pierwszego miejsca przeznaczenia na terytorium kraju. Przez pierwsze miejsce przeznaczenia rozumie się miejsce wymienione w dokumencie przewozowym lub innym dokumencie, na podstawie którego towary są importowane. Prowizje, opakowania, transport i koszty ubezpieczenia wlicza się do podstawy opodatkowania, również gdy powstają one w związku z transportem do innego miejsca przeznaczenia na terytorium Wspólnoty, jeżeli miejsce to jest znane w momencie dokonania importu.
Wartość podstawy opodatkowania w imporcie towarów powiększa się również o określone w odrębnych przepisach opłaty oraz inne należności, jeżeli organy celne mają obowiązek pobierać te należności z tytułu importu towarów.
Zasady wymiaru i poboru podatku z tytułu importu towarów
Podatek z tytułu importu jest wykazywany przez podatnika w zgłoszeniu celnym. Podatnik ma obowiązek wpłacić podatek należny z tytułu importu towarów na rachunek urzędu celnego. Kwota zapłaconego na granicy podatku podlega przekształceniu w podatek naliczony i jest ujmowana w deklaracji podatkowej VAT-7 w miesiącu, w którym podatnik otrzymał dokument celny, bądź w miesiącu następnym.
Podatnik jest zobowiązany do samodzielnego obliczenia kwoty podatku VAT z tytułu importu i wykazania go w zgłoszeniu celnym.
Kiedy importer ma prawo do odliczenia podatku z tytułu importu towarów
Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje:
• u podatników składających deklaracje miesięczne dla podatku VAT – w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał dokument celny,
• u podatników składających deklaracje kwartalne dla podatku VAT – w rozliczeniu za kwartał, w którym podatnik otrzymał dokument celny,
• u podatników rozliczających się metodą kasową – w rozliczeniu za kwartał, w którym dokonali zapłaty podatku wynikającego z dokumentów celnych.
Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia podatku należnego w przewidzianych terminach (miesiącu czy kwartale otrzymania dokumentu celnego), może tego dokonać w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.
W przypadku stosowania w imporcie procedury uproszczonej polegającej na wpisie do rejestru zgodnie z przepisami celnymi podatnik może, w myśl art. 86 ust. 10 pkt 5 ustawy o VAT, obniżyć VAT w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonał owego wpisu, lub w rozliczeniu za następny okres rozliczeniowy. Aby jednak móc dokonać tego obniżenia, podatnik powinien spełnić jeden warunek, a mianowicie zapłacić podatek wykazany w tym rejestrze.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »