| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w imporcie - zasady opodatkowania, terminy i warunki rozliczania podatku, dokumentowanie i ewidencjonowanie

VAT w imporcie - zasady opodatkowania, terminy i warunki rozliczania podatku, dokumentowanie i ewidencjonowanie

Import towarów i usług: Nowa ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. wniosła duże zmiany w zakresie zasad opodatkowania importu towarów i usług. Przede wszystkim zmianie uległy same definicje, z których wynika, że z importem towarów będziemy mieli do czynienia w momencie przywozu towarów do Polski z terytorium państwa trzeciego, a więc niewchodzącego w skład Wspólnoty Europejskiej. Natomiast za import usług uznamy usługi świadczone przez podatników VAT z Unii Europejskiej oraz spoza niej na rzecz krajowych, tj. polskich usługobiorców.

Podatek należny – podatkiem naliczonym do odliczenia
Kwotę podatku naliczonego, zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, stanowi w przypadku importu towarów suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego. Treść tego przepisu jednoznacznie wskazuje na to, że podstawę do odliczenia stanowi dokument celny i te wartości, które są w tym dokumencie ujęte. Podatnikowi nie wolno wykazywać w ewidencji sprzedaży i zakupów prowadzonej na potrzeby podatku VAT oraz w deklaracji podatkowej VAT, w której uwzględnia po stronie sprzedaży podatek należny zapłacony na granicy, a po stronie zakupów ten sam podatek jako naliczony do odliczenia – innych kwot podatku aniżeli wynikające z dokumentu celnego SAD. Ma on obowiązek w taki sposób prowadzić ewidencję i sporządzać deklarację, aby wartości z nich wynikające stanowiły odzwierciedlenie obrotów z tytułu faktyczne dokonywanych transakcji importowych.
W praktyce często zdarza się, że podatek ten z różnych przyczyn jest albo zawyżony, albo zaniżony już w zgłoszeniu celnym. Jeżeli organ celny stwierdzi, że w zgłoszeniu celnym kwota podatku została wykazana nieprawidłowo, naczelnik urzędu celnego wydaje decyzję określającą podatek w prawidłowej wysokości. Różnicę pomiędzy podatkiem wynikającym z tej decyzji a podatkiem pobranym przez organ celny podatnik jest zobowiązany wpłacić w terminie 10 dni, licząc od dnia powiadomienia go przez organ celny o wysokości należności podatkowych w wydanej przez ten organ decyzji.
Należy zaznaczyć, że różnica ta stanowi również podatek podlegający odliczeniu.
Przykład 2
Spółka DORA w lipcu 2004 r. zakupiła w Rosji towary i przywiozła je do swoich magazynów we Wrocławiu. Z dokumentu SAD wynikała kwota podatku VAT z tytułu importu w wysokości 20 000 zł. Organ celny stwierdził, że został pobrany za niski podatek, w związku z czym we wrześniu 2004 r. wydał decyzję określającą kwotę podatku w prawidłowej wysokości, tj. 25 000 zł. Decyzję określającą podatek w prawidłowej wysokości spółka otrzymała 2 października 2004 r., w związku z czym różnicę 5000 zł była obowiązana zapłacić w terminie 10 dni od dnia otrzymania decyzji, tj. najpóźniej do 12 października 2004 r. W sumie podatnik ma prawo do odliczenia od podatku należnego kwoty 25 000 zł, ponieważ zarówno kwota podatku zapłaconego pierwotnie do urzędu celnego, jak i kwota różnicy stanowią podatek należny z tytułu importu, który jednocześnie jest podatkiem naliczonym wykazywanym w deklaracji podatkowej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

FAKRO Sp. z o.o

Lider w produkcji i sprzedaży okien dachowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »