| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w imporcie - zasady opodatkowania, terminy i warunki rozliczania podatku, dokumentowanie i ewidencjonowanie

VAT w imporcie - zasady opodatkowania, terminy i warunki rozliczania podatku, dokumentowanie i ewidencjonowanie

Import towarów i usług: Nowa ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. wniosła duże zmiany w zakresie zasad opodatkowania importu towarów i usług. Przede wszystkim zmianie uległy same definicje, z których wynika, że z importem towarów będziemy mieli do czynienia w momencie przywozu towarów do Polski z terytorium państwa trzeciego, a więc niewchodzącego w skład Wspólnoty Europejskiej. Natomiast za import usług uznamy usługi świadczone przez podatników VAT z Unii Europejskiej oraz spoza niej na rzecz krajowych, tj. polskich usługobiorców.

W przypadku stwierdzenia zaginięcia dokumentu SAD podatnicy występują do organu celnego o wydanie kserokopii zagubionego dokumentu SAD. Organy celne oczywiście wydają takie kserokopie, potwierdzone za zgodność z oryginałem, i nie ma żadnych przeciwwskazań, aby mogły być one uznane za dokument celny stanowiący podstawę do odliczenia podatku VAT zapłaconego na granicy. Odliczenia podatnik może dokonać w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymał kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem, lub w rozliczeniu za miesiąc następny, a w przypadku podatnika rozliczającego się kwartalnie – w rozliczeniu za kwartał, w którym otrzymał ową kopię, lub w następnym kwartale.
Przykład 3
W sierpniu 2004 r. spółka ARS z Warszawy zaimportowała towary z Rosji. Zapłaciła podatek VAT na granicy i otrzymała dokument SAD z pieczątką organu celnego i datą 15 sierpnia 2004 r. Niestety, dokument SAD zaginął, w związku z czym spółka wystąpiła do organu celnego o wystawienie kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem. Organ celny wystawił kopię dokumentu SAD, którą spółka otrzymała we wrześniu 2004 r. i w tym samym miesiącu wykazała podatek VAT jako podatek naliczony do odliczenia w deklaracji podatkowej VAT-7 za wrzesień 2004 r.
Szczególne przypadki ustalenia miejsca opodatkowania w imporcie towarów
Miejsce opodatkowania importu towarów jest również uzależnione od rodzaju procedury celnej, jaką są objęte importowane towary, oraz od tego, w którym państwie procedura ta zostanie zakończona. Jeśli importowany towar zostanie objęty na terytorium innego niż Polska kraju członkowskiego procedurami celnymi: tranzytu, składu celnego, uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń czy odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od opłat celnych przywozowych – miejscem opodatkowania będzie terytorium Polski, ale dopiero w momencie, kiedy towary te przestaną podlegać tym procedurom na terytorium kraju. Jeżeli procedura zostanie zakończona w innym kraju członkowskim, miejscem opodatkowania tych towarów będzie nie Polska, lecz kraj zakończenia procedury.
Ze szczególnym przypadkiem ustalania miejsca opodatkowania importowanych towarów mamy do czynienia w sytuacji, kiedy podatnicy transportują importowany towar z kraju położonego poza terytorium Wspólnoty do Polski, ale dokonują tego tranzytem przez inne niż Polska państwo członkowskie. Wówczas towary te mogą zostać objęte procedurą tranzytu, ale może również dojść do sytuacji, w której towary nie zostaną objęte procedurą tranzytu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »