| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jaka będzie stawka akcyzy na diesla w 2012 r.?

Jaka będzie stawka akcyzy na diesla w 2012 r.?

Stawka akcyzy na diesla w 2012 r. będzie znana po 15 października - poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Finansów. Zdaniem spółki BM Reflex, opodatkowanie diesla wzrośnie 1 stycznia 2012 r. o 20 gr na litrze.

Przyznała, że wzrost opodatkowania oleju napędowego będzie wynikał zarówno z powodu zmiany kursu złotego do euro, jak i wzrostu minimum unijnego dotyczącego opodatkowania diesla z 302 euro do 330 euro. Zwróciła uwagę, że zmiana wymagałaby zgody parlamentu, bowiem zarówno poziom akcyzy jak i opłaty paliwowej jest zapisany w ustawach. Wyjątek stanowi podwyższenie opłaty paliwowej na następny rok w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi inflacji, co wynika z ustawy o autostradach płatnych oraz Krajowym Funduszu Drogowym.

Kurs euro z pierwszego dnia roboczego października ma znaczenie nie tylko w przypadku opodatkowania paliwa. Służy np. wyliczeniu limitu obrotów (1,2 mln euro po kursie NBP w zaokrągleniu do 1 tys.), po przekroczeniu którego traci się status tzw. małego podatnika, który pozwala na stosowanie uproszczonych form księgowości.

Poziom euro z początku października brany jest także pod uwagę przez podatników, którzy chcą dokonywać tzw. jednorazowej amortyzacji. Wartość tych odpisów nie może przekroczyć łącznie kwoty odpowiadającej 50 tys. euro. Kurs NBP z pierwszego roboczego dnia października przyjmuje się do określenia maksymalnej wielkości obrotów pozwalającej korzystać z tzw. ryczałtu w podatku dochodowym.

Z kolei wartość euro podawana na koniec września przez EBC służy obliczeniu dopłat bezpośrednich dla rolników. Zgodnie z komunikatem EBC do wypłat będzie brany pod uwagę kurs 4,40 zł za euro.

W poniedziałek NBP interweniował na rynku walutowym. Bank poinformował, że "w godzinach popołudniowych NBP dokonał sprzedaży pewnej ilości walut obcych za złote". Nie podano, jaką kwotę wymieniono na rynku. W efekcie działań NBP, złoty umocnił się gwałtownie o kilka groszy wobec głównych walut.

Poniedziałkowa interwencja była trzecią w ostatnim czasie. Bank interweniował też w ostatni piątek oraz poprzedni piątek. Analityk walutowy BGŻ Piotr Popławski wyklucza, by interwencje miały związek z wysokością opodatkowania paliw, dopłatami dla rolników, czy wskaźnikami dla przedsiębiorców. Ich zdaniem to próby odstraszenia spekulantów, a bank centralny pokazuje inwestorom, że monitoruje sytuację na rynku.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK