| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Amortyzacja zespołów komputerowych - wybrane zagadnienia

Amortyzacja zespołów komputerowych - wybrane zagadnienia

Jak amortyzować części peryferyjne komputera? Kiedy wydatek na komputer można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu? Jak amortyzować nowe fabrycznie komputery?

Raty amortyzacji maleją więc w kolejnych latach (ale w ciągu roku są stałe). W określonym momencie zamienia się tę zasadę na liniową. I tak, w pierwszym roku stosowania metody degresywnej, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środka trwałego, ustalonej na zasadach ogólnych, od podwyższonej stawki amortyzacyjnej. W każdym następnym roku odpisy te są dokonywane od wartości początkowej netto, czyli pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne dokonane w latach poprzednich. Wartość tę ustala się każdorazowo na początek kolejnego roku używania środka trwałego, do czasu, gdy tak określona roczna kwota amortyzacji miałaby być niższa od rocznej kwoty amortyzacji określonej przy zastosowaniu metody liniowej i stawki amortyzacyjnej z Wykazu stawek amortyzacyjnych. Począwszy od roku podatkowego, w którym amortyzacja metodą degresywną miałaby być niższa niż liczona metodą liniową, dalszych odpisów należy dokonywać metodą liniową przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych z możliwością ich podwyższania lub obniżania, aż do całkowitego zamortyzowania środka trwałego.
Przykład
Spółka z o.o. zdecydowała się amortyzować zakupiony w sierpniu 2004 r. za kwotę 10 000 zł sprzęt komputerowy przy zastosowaniu metody degresywnej. Wysokość odpisów amortyzacyjnych będzie się kształtowała następująco:
W 2004 r. 10 000 zł x 60% (2 x 30%) x 4/12 = 2000 zł.
W 2005 r. podstawą naliczania amortyzacji jest kwota 8000 zł = 10 000 zł – 2000 zł, odpis amortyzacyjny 8000 zł x 60% = 4800 zł.
W 2006 r. podstawą naliczania amortyzacji byłaby kwota 3200 = 8000 zł – 4800 zł, odpis amortyzacyjny 3200 zł x 60% = 1920 zł. W tym roku amortyzacja degresywna byłaby niższa niż przy zastosowaniu amortyzacji liniowej według podstawowej stawki 30% (3000 zł). Dlatego spółka zastosuje w tym roku liniową metodę amortyzacji przy stawce 60% (uwzględniając postęp techniczny). Przy pozostałej kwocie do umorzenia 3200 zł odpisy będą dokonywane przez 7 miesięcy.
Amortyzacja dla fabrycznie nowych środków trwałych
W celu stworzenia preferencji do inwestowania w nowe dobra inwestycyjne wprowadzono dodatkową metodę amortyzacji dla fabrycznie nowych środków trwałych, zaliczonych do grupy 3–6 Klasyfikacji Środków Trwałych, w tym zespoły komputerowe. Metoda ta umożliwia w pierwszym roku podatkowym, w którym środki te zostaną wprowadzone do ewidencji, zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odpisu amortyzacyjnego w wysokości 30 proc. wartości początkowej środka trwałego.

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
VAT 2019. Komentarz199.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Stawicka

Specjalista w obsłudze księgowej i kadrowo-płacowej firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »