| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Amortyzacja zespołów komputerowych - wybrane zagadnienia

Amortyzacja zespołów komputerowych - wybrane zagadnienia

Jak amortyzować części peryferyjne komputera? Kiedy wydatek na komputer można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu? Jak amortyzować nowe fabrycznie komputery?

Przykład
Podatnik zakupił komputer w listopadzie 2004 r. i wprowadził go w tym miesiącu do ewidencji, a zatem w listopadzie może odpisać w koszty uzyskania przychodów 30 proc. kwoty poniesionego wydatku i do końca 2004 r. roku nie będzie już dokonywał odpisów amortyzacyjnych od tego środka trwałego.
Jeżeli wysokość odpisów amortyzacyjnych według metody 30-proc. odpisu byłaby niższa od odpisów obliczonych zgodnie z zasadami metody degresywnej przy zastosowaniu współczynnika podwyższającego 2,0, to podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu stawek z Wykazu stawek amortyzacyjnych podwyższonych o współczynnik nie wyższy niż 3,0. W takim przypadku roczną kwotę amortyzacji ustala się w proporcji do liczby pełnych miesięcy pozostałych do końca roku, od momentu wprowadzenia środków trwałych do ewidencji, co ma decydujące znaczenie przy ocenie możliwości przyjęcia metody amortyzacji przy zastosowaniu współczynnika 3,0, jeżeli podatnik nabędzie środek trwały w trakcie roku podatkowego. Reguła ta została przez ustawodawcę wprowadzona właśnie z myślą o przyspieszonej amortyzacji dla komputerów.
Przykład
1. Podatnik zakupił komputer za kwotę 6000 zł we wrześniu 2004 r. i w tym miesiącu wprowadził go do ewidencji. Od momentu wprowadzenia go do ewidencji do końca roku pozostało 3 pełne miesiące (październik–grudzień).
Przy ustaleniach wynikających z zastosowania metody degresywnej – kwota amortyzacji wynosiłaby 6000 zł x 60% (2 x 30%) = 3600 zł : 12 x 3 = 900 zł, a kwota odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu 30-proc. odpisu w pierwszym roku podatkowym wynosiłaby 6000 zł x 30% = 1800 zł i tym samym nie byłaby niższa od odpisów obliczonych przy zastosowaniu metody degresywnej. W takim przypadku podatnik nie może zastosować zmodyfikowanej metody, przy uwzględnieniu współczynnika podwyższającego 3,0. Podatnik w pierwszym roku podatkowym może dokonać amortyzacji wyłącznie przy zastosowaniu 30-proc. odpisu od wartości początkowej nabytego komputera.
2. Podatnik zakupił taki sam komputer w styczniu 2005 r. i w tym miesiącu wprowadzi go do ewidencji.
Przy ustaleniach wynikających z zastosowania metody degresywnej – kwota amortyzacji wynosiłaby 6000 zł x 60% = 3600 zł : 12 x 11 (liczba pełnych miesięcy pozostałych do końca roku) = 3300 zł; w tym przypadku kwota odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu 30-proc. odpisu w pierwszym roku podatkowym w wysokości 1800 zł byłaby niższa od odpisów obliczonych przy zastosowaniu metody degresywnej. W takiej sytuacji podatnik może zastosować metodę amortyzacji przy zastosowaniu stawki z Wykazu podwyższonej o współczynnik 3,0. Wówczas w 2005 r. odpisy amortyzacyjne wyniosą 6000 zł x 90% = 5400 zł : 12 x 11 = 4950 zł. Odpis w tej kwocie może być dokonany jednorazowo już w styczniu 2005 r., tj. w miesiącu wprowadzenia komputera do ewidencji.

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
VAT 2019. Komentarz199.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »