| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Amortyzacja zespołów komputerowych - wybrane zagadnienia

Amortyzacja zespołów komputerowych - wybrane zagadnienia

Jak amortyzować części peryferyjne komputera? Kiedy wydatek na komputer można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu? Jak amortyzować nowe fabrycznie komputery?

Przy amortyzacji dla fabrycznie nowych środków trwałych – według 30- -proc. odpisu lub poprzez zastosowanie stawki z Wykazu podwyższonej o współczynnik 3,0 – podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych, jednorazowo, już w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji, albo w równych ratach co miesiąc, albo w równych ratach co kwartał, albo jednorazowo na koniec roku podatkowego.
W następnym roku podatkowym podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej zgodnie z metodą liniową (z możliwością podwyższania lub obniżania stawek) albo zgodnie z metodą degresywną.
Przy kontynuacji amortyzacji metodą degresywną, w drugim roku podatkowym, po wprowadzeniu środka trwałego do ewidencji, podatnicy będą dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej (tj. od wartości „brutto”), zaś w trzecim roku podatkowym od wartości początkowej pomniejszonej o odpisane w drugim roku podatkowym odpisy amortyzacyjne (tj. od wartości „netto”) i kontynuować zasady metody degresywnej, z uwzględnieniem przejścia na zasadę liniową.
Przy nowych zasadach amortyzacji istotna może być analiza możliwości wyboru metod amortyzacji w kolejnych latach podatkowych, ze względu na zróżnicowane rozłożenie kosztów amortyzacji w czasie.
Przykład
Spółka z o.o. nabyła w listopadzie 2004 r. komputer za kwotę 12 000 zł. Ponieważ jest to fabrycznie nowy środek trwały, stosuje zasadę 30-proc. odpisu amortyzacyjnego i w 2004 r. w ciągu miesiąca odpisuje w koszty podatkowe kwotę 3600 zł. Spółka ma następnie prawo w 2005 r. dokonywać odpisów amortyzacyjnych według metody degresywnej od wartości początkowej 12 000 zł. Roczny odpis będzie wynosił 12 000 zł x (2 x 30%) = 7200 zł, a miesięczny 600 zł.
Podstawa prawna:
ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).
Mirosław Dawidziuk
1 Więcej na temat wartości początkowej: M. Dolna-Ciemniakowska, Wartość początkowa środków trwałych – wybrane zagadnienia, „Prawo Przedsiębiorcy” nr 11, 2005 (przypis red.).
2 Ustawa z 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 90, poz. 756).


Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
VAT 2019. Komentarz199.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »