| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Amortyzacja zespołów komputerowych - wybrane zagadnienia

Amortyzacja zespołów komputerowych - wybrane zagadnienia

Jak amortyzować części peryferyjne komputera? Kiedy wydatek na komputer można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu? Jak amortyzować nowe fabrycznie komputery?

Przy amortyzacji dla fabrycznie nowych środków trwałych – według 30- -proc. odpisu lub poprzez zastosowanie stawki z Wykazu podwyższonej o współczynnik 3,0 – podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych, jednorazowo, już w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji, albo w równych ratach co miesiąc, albo w równych ratach co kwartał, albo jednorazowo na koniec roku podatkowego.
W następnym roku podatkowym podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej zgodnie z metodą liniową (z możliwością podwyższania lub obniżania stawek) albo zgodnie z metodą degresywną.
Przy kontynuacji amortyzacji metodą degresywną, w drugim roku podatkowym, po wprowadzeniu środka trwałego do ewidencji, podatnicy będą dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej (tj. od wartości „brutto”), zaś w trzecim roku podatkowym od wartości początkowej pomniejszonej o odpisane w drugim roku podatkowym odpisy amortyzacyjne (tj. od wartości „netto”) i kontynuować zasady metody degresywnej, z uwzględnieniem przejścia na zasadę liniową.
Przy nowych zasadach amortyzacji istotna może być analiza możliwości wyboru metod amortyzacji w kolejnych latach podatkowych, ze względu na zróżnicowane rozłożenie kosztów amortyzacji w czasie.
Przykład
Spółka z o.o. nabyła w listopadzie 2004 r. komputer za kwotę 12 000 zł. Ponieważ jest to fabrycznie nowy środek trwały, stosuje zasadę 30-proc. odpisu amortyzacyjnego i w 2004 r. w ciągu miesiąca odpisuje w koszty podatkowe kwotę 3600 zł. Spółka ma następnie prawo w 2005 r. dokonywać odpisów amortyzacyjnych według metody degresywnej od wartości początkowej 12 000 zł. Roczny odpis będzie wynosił 12 000 zł x (2 x 30%) = 7200 zł, a miesięczny 600 zł.
Podstawa prawna:
ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).
Mirosław Dawidziuk
1 Więcej na temat wartości początkowej: M. Dolna-Ciemniakowska, Wartość początkowa środków trwałych – wybrane zagadnienia, „Prawo Przedsiębiorcy” nr 11, 2005 (przypis red.).
2 Ustawa z 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 90, poz. 756).


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »