| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Amortyzacja zespołów komputerowych - wybrane zagadnienia

Amortyzacja zespołów komputerowych - wybrane zagadnienia

Jak amortyzować części peryferyjne komputera? Kiedy wydatek na komputer można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu? Jak amortyzować nowe fabrycznie komputery?

Obecnie dominuje natomiast pogląd, iż w sytuacji, gdy drukarka współpracuje z kilkoma zespołami komputerowymi, a tak dzieje się m.in. w przypadku komputerów podłączonych w sieci, drukarka może być oddzielnym środkiem trwałym. W wyroku z 19 września 2002 r. (sygn. akt I SA/Łd 2184/00) NSA uznał, że „jeżeli drukarka może współpracować z różnymi komputerami, to stanowi ona samodzielne, zdatne do użytku urządzenie”.
Tym samym, w przypadku gdy drukarka może współpracować z różnymi komputerami podatnika, można uznać, że jest ona obiektem kompletnym i zdatnym do użytku niezależnie od podłączenia do konkretnego komputera i nie stanowi urządzenia peryferyjnego żadnego z nich.
Wartość początkowa a korekta VAT
Jeżeli amortyzacji podlega zespół komputerowy jako odrębny środek trwały, istotne jest ustalenie jego wartości początkowej1. Każdy przyjęty do używania środek trwały należy wycenić, tj. określić jego wartość początkową. Wartość ta będzie stanowiła dla celów podatkowych podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych. W przypadku określania wartości początkowej sprzętu komputerowego istotne jest, czy jego poszczególne elementy mogą stanowić odrębne środki trwałe. Klawiatura, mysz, stacja dysków, monitor itd. są to elementy zespołu komputerowego i fakt, że ich wartość przeważnie nie przekracza 3500 zł, nie ma znaczenia, bowiem wpływają one na wartość początkową całego zespołu.
Dla podatników, którzy prowadzą zarówno działalność zwolnioną, jak i opodatkowaną VAT, tylko część podatku naliczonego VAT przy zakupie komputerów będzie podlegać odliczeniu (część związana z działalnością opodatkowaną), a pozostała część podatku naliczonego będzie powiększała wartość początkową środka trwałego. W tej sytuacji wystąpi kwestia skutków korekty VAT w zakresie CIT.
Podstawową zasadą skutków w podatku dochodowym korekty VAT dotyczącej środków trwałych podlegających amortyzacji jest odniesienie się do tej części podatku VAT, która nie została uwzględniona w wartości początkowej, tj. w cenie nabycia, ponieważ ta część VAT, która została uwzględniona w wartości początkowej, nie podlega tej korekcie. Ustalona zatem na początku wartość początkowa środka trwałego, od której będzie dokonywało się odpisów amortyzacyjnych, nie może być zmieniana w związku z korektą VAT.
Korekta VAT dotyczy kwoty odliczonego podatku naliczonego i jest dokonywana po zakończeniu roku przy uwzględnieniu faktycznej struktury sprzedaży, tj. udziału rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługiwało prawo do obniżenia VAT w całkowitym obrocie. Wstępne odliczenie podatku naliczonego w danym roku podatkowym dokonywane jest na podstawie struktury sprzedaży obliczonej za poprzedni rok podatkowy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »