| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Amortyzacja zespołów komputerowych - wybrane zagadnienia

Amortyzacja zespołów komputerowych - wybrane zagadnienia

Jak amortyzować części peryferyjne komputera? Kiedy wydatek na komputer można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu? Jak amortyzować nowe fabrycznie komputery?

Przykład
Firma zastosowała przy stawce 50-proc. krótszy okres amortyzacji 2 lata ze względu na konieczność stosowania najnowszych technologii w przypadku tworzenia grafiki komputerowej, a dłuższy okres amortyzacji komputera np. 2,5 roku przy stawce 40 proc. ze względu na wykonywane zadania obsługi aplikacji biurowych.
Dla zespołu komputerowego podatnicy mogą podwyższyć stawkę ze względu na postęp techniczny bądź zrezygnować z jej stosowania od miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek trwały został wprowadzony do ewidencji albo od pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego. W tym przypadku nie mogą zatem być zmieniane stawki w trakcie roku podatkowego, z wyjątkiem momentu wprowadzenia środka trwałego do ewidencji. W przypadku gdy amortyzację sprzętu komputerowego rozpocznie się według stawki podstawowej, zastosowanie stawki podwyższonej będzie możliwe dopiero wraz z rozpoczęciem następnego roku podatkowego.
Przykład
Spółka z o.o. zakupiła w sierpniu sprzęt komputerowy, którego wartość początkowa wynosi 10 000 zł.
Stawka podstawowa
Przy zastosowaniu metody liniowej (stawka 30%) amortyzacja tego sprzętu będzie wyglądała następująco:
W I roku – ponieważ komputer został wpisany do ewidencji środków trwałych w sierpniu, odpisy nalicza się od września, tj. przez 4 miesiące (10 000 zł x 30%) x 4/12 = 1000 zł.
W II roku – 10 000 zł x 30% = 3000 zł.
W III roku – 10 000 zł x 30% = 3000 zł.
W IV roku – 10 000 zł x 30% = 3000 zł – komputer zostanie zamortyzowany w ostatnim miesiącu IV roku jego amortyzacji.
Stawka podwyższona
Przy zastosowaniu stawki podwyższonej o współczynnik 2,0, tj. stawki 60 proc., amortyzacja tego sprzętu będzie wyglądała następująco:
W I roku – (10 000 zł x 60%) x 4/12 = 2000 zł.
W II roku – (10 000 zł x 60%) = 6000 zł.
W III roku do zamortyzowania została kwota 2000 zł, zatem przy amortyzacji miesięcznej spółka będzie naliczała odpisy jeszcze przez 4 miesiące.
Jeżeli w konkretnej sytuacji zdarzyłoby się, iż istnieją okoliczności do zastosowania więcej niż jednego współczynnika podwyższającego, w takiej sytuacji nie ma możliwości przyjęcia łącznego efektu (kumulacji) stosowania kilku współczynników podwyższających podstawową stawkę amortyzacyjną.
Przykład
Podatnik CIT wprowadza w trakcie roku podatkowego wiele zespołów komputerowych, w stosunku do których równocześnie można uznać, iż:
1) wymagają szczególnej sprawności technicznej, ponieważ będą pracowały w ruchu ciągłym – możliwość zastosowania współczynnika podwyższającego 1,4, oraz

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Business Media Software Solutions

Firma zajmuje się zastosowaniem nowoczesnych technologii w procesie nauczania, komunikacji w biznesie i e-learningu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »