| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kłopoty z deklaracją za maj

Kłopoty z deklaracją za maj

Rozmowa z prof. dr. hab. Witoldem Modzelewskim, prezesem Instytutu Studiów Podatkowych

■ Czy dla jednoznacznego rozstrzygnięcia pojawiających się niejasności w tej konkretnej kwestii istotne byłoby to, jakie stanowisko zajęłoby Ministerstwo Finansów?

– Najważniejsze jest to, żeby taka interpretacja w ogóle została wydana. Ministerstwo Finansów natomiast w istocie mogłoby wyrazić jeden z dwóch poglądów. MF mogłoby więc stwierdzić, że przy wypełnianiu deklaracji VAT za maj br. należy się kierować przepisami obowiązującymi do końca tego właśnie miesiąca. Równie dobrze przy rozliczaniu w deklaracji miesięcznej dotyczącej maja br. można zastosować regulacje obowiązujące od 1 czerwca br. – jeżeli dotyczą wymogów, które należy spełnić na dzień złożenia deklaracji. Jak wiadomo bowiem, deklaracje za maj br. trzeba złożyć najpóźniej do 25 czerwca br.

■ A za którą z tych dwóch ewentualnych interpretacji opowiedziałby się pan profesor?

– Jeżeli nowe unormowania weszły w życie z początkiem czerwca br., to należy je stosować od tej daty, czyli również przy wypełnianiu deklaracji majowych. Jest to korzystne dla podatników. Tradycyjnie jednak dominuje pogląd przeciwny.

■ Jak zachowają się podatnicy, jeżeli Ministerstwo Finansów nie zajmie w tej kwestii oficjalnego stanowiska?

– Wszystko wskazuje na to, że większość podatników zachowa się w sposób ostrożny i przy wypełnianiu deklaracji VAT za maj br. zastosuje przepisy obowiązujące do końca tego miesiąca. Przypomnę, że w nowych regulacjach obowiązujących od 1 czerwca br. jest dość dużo przepisów korzystnych dla podatników, np. dotyczących możliwości skorzystania w pewnych sytuacjach ze stawki 0 proc. Można spodziewać się, że wielu podatników, rozliczając transakcje przeprowadzone w maju br., będzie wolało przestrzegać tych ograniczeń, które obowiązywały jeszcze do końca tamtego miesiąca. Podatnicy wybiorą ten sposób postępowania, żeby uniknąć ewentualnych sporów z organami podatkowymi lub kontroli skarbowej.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dla wielu podatników takie rozliczenie z zastosowaniem reguł obowiązujących do końca maja byłoby znacznie mniej korzystne, niż gdyby zastosowali regulacje, które weszły w życie 1 czerwca br. Dlatego, podkreślę to raz jeszcze, dla rozstrzygnięcia tych niejasności niezbędne byłoby wydanie jednoznacznej interpretacji przez Ministerstwo Finansów.

Rozmawiał  Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »