| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowa umowa podatkowa z Norwegią

Nowa umowa podatkowa z Norwegią

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji protokołu zmieniającego polsko-norweską konwencję ws. unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Dodano, że Norwegia przyznała osobom zamieszkałym w innych państwach niż kraje nordyckie, zwolnienie z opodatkowania wynagrodzeń otrzymywanych z tytułu pracy najemnej wykonywanej na statkach zarejestrowanych w NIS.

W informacji dodano, że Protokół uzupełnia także zapisy dotyczące metod unikania podwójnego opodatkowania. Dokument nie przewiduje jednak zmiany generalnej metody unikania podwójnego opodatkowania dochodów z pracy najemnej uzyskiwanych przez polskich rezydentów w Norwegii, czyli tzw. metody wyłączenia z progresją. W odniesieniu do dochodów z dywidend, odsetek, należności licencyjnych i zysków majątkowych, Polska będzie nadal stosowała tzw. metodę zaliczenia proporcjonalnego.

Kancelaria Prezydenta zaznaczyła, że metoda ta nie będzie miała zastosowania do dochodu lub majątku posiadanego przez rezydenta Polski, jeśli Norwegia nie opodatkowuje danego dochodu, zgodnie z norweskim prawem wewnętrznym. "Polska nie będzie więc wyłączona z możliwości opodatkowania dochodów osiągniętych w Norwegii i niepodlegających opodatkowaniu w kraju źródła" - dodano.

"Zawarcie Protokołu będzie miało ujemny wpływ na dochody budżetowe, ale dokładne ich obliczenie nie jest możliwe, m.in. ze względu na brak szczegółowych danych dotyczących liczby polskich marynarzy zatrudnionych na statkach norweskich oraz poziomu ich dochodów, a co za tym idzie, wysokości podatków, jakie mogliby zapłacić" - wyjaśniono. Dodano, że zgodnie z szacunkami łączna kwota podatku należna z tytułu pracy polskich rezydentów na statkach norweskich w 2012 r. to 10-12 mln zł.

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »