REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cypr: Podatek od depozytów powyżej 100 tys. euro

REKLAMA

Zgodnie z osiągniętym porozumieniem, Bruksela pożyczy rządowi w Nikozji niezbędne 10 miliardów euro. Jednym z warunków jest opodatkowanie depozytów powyżej 100 tys. euro.

To sprawiedliwe rozwiązanie - mówi o porozumieniu w sprawie Cypru, Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

Autopromocja

Cypr uniknie bankructwa. Zgodnie z osiągniętym w nocy 25 marca porozumieniem, Bruksela pożyczy rządowi w Nikozji niezbędne 10 miliardów euro. Europejscy kredytodawcy postawili jednak twarde warunki, które spotkały się z różnymi reakcjami.

Jeden z tych warunków to wysoki podatek; zapłacą go ci, którzy mają w cypryjskich bankach duże pieniądze, powyżej 100 tysięcy euro. W wielu przypadkach są to inwestorzy z Rosji. Pożyczkodawców reprezentowała tzw. trojka: Unia Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Szefowa Funduszu, Christine Lagarde sugerowała, że jest to sprawiedliwe rozwiązanie: "Z jednej strony koszt poniosą Europejczycy, z drugiej podatnicy Cypru oraz ci, którzy mieli duże, nieubezpieczone depozyty”.

Zdaniem obserwatorów, teraz ucierpi cypryjska gospodarka. W rozmowie z BBC, Cypryjka z Nikozji mówiła: „Nasze życie teraz się zmieni na gorsze” . Niezadowoleni są też niektórzy parlamentarzyści w Nikozji; mówią, że europejscy liderzy w dużym stopniu odpowiadają za kłopoty finansowe Cypru. Zdaniem obserwatorów, twardych rozwiązań domagały się jednak władze Niemiec czy Francji; sugerowały że system bankowy na Cyprze jest nieszczelny, co mogło doprowadzić do nadużyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opodatkowanie transakcji finansowych

Prezydent zapowiada uproszczenie systemu podatkowego


Prezydent Cypru: porozumienie bolesne, ale kraj sie podniesie


Cypr podporządkuje się ustaleniom porozumienia w sprawie pomocy finansowej - zapewnia prezydent tego kraju. Nikos Anastasiadis wystąpił z telewizyjnym orędziem do narodu. Cypryjski przywódca zapowiedział, że jego kraj wprowadzi restrykcje kapitałowe, aby zapobiec wypływowi pieniędzy z banków. Podkreślił, że choć uzyskane porozumienie jest bolesne, to jednocześnie jest najlepszym rozwiązaniem w obecnej sytuacji. Zgodnie z zapowiedziami, większość cypryjskich banków zostanie otwarta 26 marca. Jedynie Bank of Cyprus oraz Popular Bank pozostaną zamknięte do 28 marca. Bank centralny zastosuje kapitałowe kontrole transakcji - powiedział prezydent Cypru. Zapewnił jednak, że restrykcje będą jedynie tymczasowym środkiem.

Ministrowie finansów krajów strefy euro zgodzili się pożyczyć Cyprowi 10 miliardów euro. Kraj czekają jednak gruntowne zmiany. Zlikwidowany ma być Bank Laiki, a największy w kraju - Bank of Cyprus przejdzie restrukturyzację. Poważne straty poniosą ci, którzy mają na kontach powyżej 100 tysięcy euro, w tym wielu klientów z Rosji. Mniejsze depozyty mają być bezpieczne. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso szczerze przyznał, że "nie wie, czy plan ratunkowy się powiedzie".

 


Sytuacja na Cyprze jest poważniejsza niż się wydaje


Zagrożony bankructwem Cypr otrzyma pomoc finansową od strefy Euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 10 miliardów Euro. To jednak nie rozwiązuje problemu - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Wicepremier przypomina, że co prawda kompromis zawarto po dwóch tygodniach rozmów, ale trochę dziwi, że dopiero po trzech latach Europa uzmysłowiła sobie jak wielki problem mają Cypryjczycy. Wystarczy przypomnieć, że budżet Cypru to 17 miliardów euro, a fundusze zgromadzone na ratowanie kraju przed bankructwem to 16 miliardów.

Wicepremier Piechociński zwrócił uwagę, że Grecja, która koncentrowała na sobie uwagę przez ostatnie trzy lata skonsumowała 339 miliardów Euro a i tak wzrosło tam bezrobocie, spadło PKB i Grecy coraz częściej protestują na ulicach. Janusz Piechociński zwrócił również uwagę na przenoszenie decyzyjności dotyczącej Cypru na szczebel ponad unijny. Dodał, że spodziewa się napiętej atmosfery w bankowości cypryjskiej, której nie załatwi bankructwo drugiego największego banku, ani ograniczenie opodatkowania lokat do tych ponad 100 tysięcy euro. Wicepremier Piechociński zwrócił też uwagę, że Cypr generuje zaledwie 0,2 procent PKB Unii Europejskiej, a wystarczyło by rozchwiać rynkami nie tylko Europy.

Nie będzie podatku od oszczędności na Cyprze

Dlaczego tak? Czyli o projekcie opodatkowania spółek komandytowych

Według Janusza Piechocińskiego, jeśli Europa nie znajdzie odpowiedzi na kryzys, to wcześniej czy później takie wydarzenia jak na Cyprze, w Irlandii, Hiszpanii, Portugalii, Włoszech czy Grecji będą wywoływać głębokie turbulencje. Dlatego Polska musi znaleźć złoty środek między równowagą makroekonomiczną, pobudzaniem inwestycji i rynkiem pracy. Uzgodnione przez ministrów finansów strefy Euro warunki pomocy dla Cypru przewidują likwidację jednego z największych banków Laiki, ze stratami udziałowców i właścicieli dużych depozytów.

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dostęp hurtowy do sieci zbudowanej ze środków KPO/FERC

    Rok 2023 upłynął pod znakiem śledzenia działań Centrum Projektów Polska Cyfrowa (dalej jako „CPPC”), planowaniem zasięgów sieci możliwych do zrealizowania w ramach dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej, wzmożoną pracą nad przygotowaniem wniosków o dofinansowanie, cierpliwym oczekiwaniem na ogłoszenie wyników naboru, żeby w końcu – dotrwać do etapu podpisania umowy o dofinansowanie i rozpocząć budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dla wielu operatorów emocje towarzyszące tym wydarzeniom, jak również powodzenie inwestycji nadal spędzają sen z powiek. Natomiast przed operatorami, którzy sami nie stawali w blokach startowych do konkursu o środki na budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, pojawia się pytanie jak będzie wyglądać wspólne funkcjonowanie obu grup w przyszłości.

    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    REKLAMA