| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Do lekarza bez RMUA

Do lekarza bez RMUA

Opieka medyczna już teraz bez RMUA. Począwszy od 1 stycznia 2013 roku osoby zgłaszające się do lekarza nie muszą zabierać ze sobą żadnych dokumentów poza dowodem osobistym. Wystarczy, że podadzą swój numer PESEL, na podstawie którego zostanie potwierdzone ich prawo do świadczeń zdrowotnych.

Wniosek należy złożyć w oddziale wojewódzkim NFZ, z dyrektorem u którego została zawarta umowa o udzielanie świadczeń zdrowotnych lub wystawianie recept refundowanych. Po pozytywnej weryfikacji poprawności danych zawartych we wniosku, NFZ wydaje upoważnienie.


Co w przypadku, gdy system EWUŚ nie zadziała?


Jeżeli po wpisaniu do systemu EWUŚ numeru PESEL nie zostanie potwierdzone prawo pacjenta do skorzystania ze świadczeń zdrowotnych, może on okazać stosowny dokument potwierdzający ubezpieczenie (np. RMUA). Gdy nie ma przy sobie takiego dokumentu, składa pisemne oświadczenie o tym, że jest ubezpieczony. W imieniu pacjenta niepełnoletniego albo nie posiadającego pełnej zdolności do czynności prawnych oświadczenie składa jego przedstawiciel ustawowy, opiekun prawny lub faktyczny.

W sytuacjach nagłych (np. przy zagrożeniu życia) pacjent ma prawo otrzymać pomoc medyczną pomimo braku potwierdzenia prawa do świadczeń medycznych, ale w ustalonym terminie (14 dni od dnia udzielenia pomocy, a w razie pobytu w szpitalu - 7 dni po jego opuszczeniu) musi wykazać, że  był ubezpieczony. W przeciwnym wypadku zostanie obciążony kosztami leczenia.

Kto może ubiegać się o umorzenie składek ZUS

 

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Jaworski

Specjalista do spraw IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »