REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Terminy egzaminów pisemnych na doradcę podatkowego

REKLAMA

Komisja Egzaminacyjna do spraw Doradztwa Podatkowego wyznaczyła już terminy egzaminów pisemnych na doradcę podatkowego - poinformowała Krajowa Izba Doradców Podatkowych (KIDP). Egzaminy na doradcę podatkowego odbędą się 6, 7 i 8 listopada 2013 r.

Osoby, które chcą przystąpić do egzaminu, muszą złożyć wniosek do Komisji Egzaminacyjnej nie później niż 30 dni przed wyznaczonym terminem i wnieść stosowną opłatę. Informacje o egzaminach dostępne są na stronach Ministerstwa Finansów i Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Autopromocja

Egzamin pisemny jest pierwszym etapem w zdobywaniu uprawnień doradcy podatkowego - zawodu zaufania publicznego, regulowanego ustawą o doradztwie podatkowym z dnia 5 lipca 1996 r. Kolejne to egzamin ustny i dwuletnia praktyka zawodowa. Dopiero po pomyślnym przejściu tych trzech etapów, można złożyć ślubowanie wobec Przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych i uzyskać wpis na listę doradców. Zanim jednak kandydaci do zawodu przystąpią do egzaminu, muszą spełnić następujące warunki: posiadać wyższe wykształcenie, mieć pełną zdolność do czynności prawnych i korzystać z pełni praw publicznych, a kandydat powinien być nieskazitelnego charakteru i swoim dotychczasowym postępowaniem dawać rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu doradcy podatkowego.


Wzrost zainteresowania zawodem doradcy podatkowego


Trzy ostatnie egzaminy pisemne przeprowadzone w 2012 i 2013 r. pokazują, rośnie zainteresowanie wykonywaniem zawodu doradcy podatkowego. Każdorazowo do części pisemnych przystępuje od 400 do ponad 500 kandydatów. Jak powiedział Tomasz Michalik, Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP): „W ostatnich 3 latach obserwujemy rosnące zainteresowanie zawodem doradcy podatkowego wśród studentów. Powstają nowe kierunki studiów, które przygotowują do pracy w zawodzie doradcy podatkowego, rośnie liczba osób wpisywanych na listę doradców. To potwierdza, że zawód doradcy podatkowego stał się zawodem atrakcyjnym dla młodych ludzi i nie sądzę, aby deregulacja zatrzymała ten trend”.

Jak rozpocząć współpracę z doradcą podatkowym


Deregulacja zawodu doradcy podatkowego


Autorzy projektu ustawy deregulacyjnej przewidują skrócenie praktyki zawodowej z 2 lat do 6 miesięcy, ale egzamin państwowy - zarówno część pisemna, jaki i ustna, zostanie zachowany. Poszerzona zostanie lista osób, które będą zwolnione z części egzaminów, np. absolwenci wybranych kierunków studiów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Popieramy tę część projektu ustawy deregulacyjnej, pod warunkiem, że skrócona praktyka zawodowa odbywać się będzie w większym wymiarze godzin tygodniowo, a zwolnienie z egzaminów dotyczyć będzie części testowej i stworzona zostanie odpowiednia granica czasowa np. 2 lub 3 lata od ukończenia danego kierunku” - wyjaśnia Tomasz Michalik, dodając: „Biorąc pod uwagę dynamikę zmian przepisów podatkowych tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że osoby wpisane na listę doradców podatkowych będą dysponowały aktualną wiedzą teoretyczną.”

Deregulacja zawodu doradcy podatkowego - komentarz KIDP

Nowe studia podatkowe pod patronatem KRDP

 

Obecnie w Polsce jest około 9 tysięcy czynnych doradców podatkowych. Zawód ten łączy w sobie elementy profesji prawnika i doradcy finansowego i jest ciekawą alternatywą dla innych zawodów prawniczych. Doradztwem podatkowym można zajmować się zarówno w małych kancelariach, jak i w międzynarodowych korporacjach, świadcząc usługi dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw.


O egzaminach na doradcę podatkowego


Egzamin na doradcę podatkowego składa się z części pisemnej i ustnej, przy czym warunkiem przystąpienia do ustnej, jest zdanie części pisemnej. Egzamin jest sprawdzianem teoretycznego i praktycznego przygotowania kandydatów na doradców podatkowych z kilkunastu dziedzin. Są to m.in. źródła prawa i wykładnia prawa, analiza podatkowa, postępowanie przed organami administracji publicznej i sądami administracyjnymi oraz postępowanie egzekucyjne w administracji, ewidencja podatkowa i zasady prowadzenia ksiąg podatkowych oraz międzynarodowe, wspólnotowe i krajowe prawo celne.

Część pisemna egzaminu polega na rozwiązaniu testu składającego się ze 100 pytań oraz sporządzeniu projektu wystąpienia w imieniu klienta do organu podatkowego lub sądu. W części ustnej kandydat odpowiada przed Komisją na wylosowane w zestawie pytania.

Egzamin organizuje i prowadzi Państwowa Komisja Egzaminacyjna, powołana przez Ministra Finansów. W jej skład wchodzi 60 osób, z czego 1/3 składu stanowią przedstawiciele Ministerstwa Finansów; tyle samo miejsc przypada członkom Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Ponadto, Komisję tworzy 10 pracowników naukowych oraz 10 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego i wojewódzkich sądów administracyjnych.

Zapraszamy na forum o podatkach

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA