REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

KIDP na spotkaniu Europejskiej Konfederacji Podatkowej

REKLAMA

Krajowa Rada Doradców Podatkowych uczestniczyła w spotkaniu Europejskiej Konfederacji Podatkowej CFE w Petersburgu. Przedstawiamy najważniejsze zagadnienia jakie były poruszane na spotkaniu.

W dniach 18-20 września 2013 r. w St. Petersburgu odbyło się Zgromadzenie Ogólne Europejskiej Konfederacji Podatkowej (CFE) - organizacji zrzeszającej samorządy i stowarzyszenia doradców podatkowych z większości państw europejskich. Podczas spotkania delegaci rozmawiali m.in. o poprawie funkcjonowania światowych systemów podatkowych, zabezpieczeniu i utrzymaniu praw podatników oraz roli doradców podatkowych. Doszło również do podpisania deklaracji ustanowienia globalnego forum współpracy. Polski samorząd zawodowy reprezentował Tomasz Michalik - przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Autopromocja

Zmiany w doradztwie podatkowym - opinia KRDP

Modzelewski o deregulacji zawodu doradcy podatkowego

Zrzeszenie stowarzyszeń doradców podatkowych ze wszystkich państw europejskich, zapewnienie wysokiej jakości usług świadczonych przez doradców podatkowych i obrona interesów tej grupy zawodowej - oto zadania, które postawiła przed sobą Europejska Konfederacja Podatkowa (Confédération Fiscale Européenne - CFE). Obecnie organizacja reprezentuje ponad 180 tysięcy doradców podatkowych z 25 państw Europy.

Podczas regularnych posiedzeń organów CFE, eksperci dzielą się informacjami na temat ustawodawstwa podatkowego w poszczególnych krajach oraz analizują i opiniują przepisy prawa podatkowego w Europie. Na ostatnim zebraniu w Petersburgu obradowały: Zgromadzenie Ogólne, Komitet Fiskalny i Komitet Ochrony Zawodu. Wziął w nich udział Tomasz Michalik - przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych i znany w kraju i za granicą specjalista w zakresie podatku od wartości dodanej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Petersburgu doszło również do spotkania przedstawicieli trzech organizacji: CFE, AOCTA (Stowarzyszenia Konsultantów Podatkowych Obszaru Azji i Oceanii) i WAUTI (Zachodnioafrykańskiego Związku Instytucji Podatkowych). Efektem rozmów było podpisanie deklaracji o ustanowieniu globalnego forum współpracy doradców podatkowych. Ma ono za zadanie poprawę funkcjonowania światowych systemów podatkowych, zabezpieczenie i utrzymanie praw podatników oraz zapewnienie stałej roli i praw doradców podatkowych na całym świecie.

Jak rozpocząć współpracę z doradcą podatkowym

Tomasz Michalik przypomina, że wspólne inicjatywy międzynarodowych stowarzyszeń wielokrotnie przyniosły pozytywne rezultaty - jak chociażby opracowanie Modelu Karty Podatnika - i podkreśla obustronne korzyści wynikające z przynależności polskiego samorządu doradców podatkowych do CFE.

Zapraszamy na forum o podatkach

 

„Krajowa Izba Doradców Podatkowych jest członkiem-założycielem nowej Confédération Fiscale Européenne. Doświadczenia zdobyte dzięki udziałowi w strukturach międzynarodowych są cennym materiałem do dyskusji nad rozwiązaniami w zakresie funkcjonowania zawodu doradcy podatkowego w Polsce” - wyjaśnia Tomasz Michalik, dodając: „Cieszę się szczególnie z tego, że obecne polskie przepisy dotyczące doradztwa podatkowego, które uważane są dość powszechnie za modelowe - zważywszy na dużą otwartość zawodu przy jednoczesnym uregulowaniu zasad jego wykonywania i stworzonych formalnoprawnych gwarancjach jakości usług i ich bezpieczeństwa dla obywatela - stają się wzorem dla innych państw europejskich i pozaeuropejskich, w których trwa dyskusja nad kształtem zawodu doradcy podatkowego”.

Terminy egzaminów pisemnych na doradcę podatkowego

Dla przypomnienia, zawód doradcy podatkowego w Polsce reguluje Ustawa z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym, a nad jego należytym wykonywaniem czuwa samorząd zawodowy. Ustawa korporacyjna zobowiązuje doradców podatkowych m.in. do systematycznego podnoszenia swoich kwalifikacji, zachowania tajemnicy zawodowej oraz wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności zawodowych. Dzięki temu podatnicy mogą czuć się bezpiecznie - ich rozliczenia dokonywane są poprawnie, a w razie ewentualnych błędów nie ponoszą odpowiedzialności karnej skarbowej ani finansowej. Takie regulacje zapewniają też należyte wpływy do Skarbu Państwa.

Więcej informacji na temat działalności Krajowej Izby Doradców Podatkowych w międzynarodowych instytucjach i organizacjach znajduje się na stronie: http://www.krdp.pl/

Deregulacja zawodu doradcy podatkowego - komentarz KIDP

Nowe studia podatkowe pod patronatem KRDP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA