| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Uszczelnienie systemu podatków dochodowych w 2015 r.

Uszczelnienie systemu podatków dochodowych w 2015 r.

Ministerstwo Finansów wprowadza przepisy uszczelniające system podatków dochodowych. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji w tej sprawie, zmiany mają wejść w życie z początkiem 2015 roku.


Niepodzielone zyski przekształconej spółki


Kolejna zmiana ma dotyczyć tak zwanych niepodzielnych zysków, które zostaną skatalogowane do przychodów (dochodów) z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, jeśli dojdzie do przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną.  Wprowadzenie tej zmiany wiąże się z rozbieżnościami pomiędzy interpretacją organów podatkowych, a orzecznictwem sądowym. Zdaniem fiskusa pojęcie to obejmuje zyski, które w myśl KSH mogły ulec podziałowi między wspólnikami lecz podzielone nie zostały. W grę wchodzi zatem zasilenie kapitałów zapasowych i rezerwowych spółki. Z kolei sądy administracyjne dochodzą do zgoła odmiennych wniosków, nie zaliczając owych przeniesień do zysków podlegających opodatkowaniu. W uzasadnieniu do nowelizacji można przeczytać, iż cele które powodowały ustawodawcą są odmienne od interpretacji przyjętej przez judykaturę. Projekt ma na celu zniwelowanie różnic, które krzywdziły podatników na tle poprzedniej regulacji.

List ostrzegawczy - sposób na ograniczenie oszustw w VAT


Niedostateczna kapitalizacja- kapitał własny zamiast zakładowego


Ministerstwo proponuje również zmianę przepisów o niedostatecznej kapitalizacji. Chodzi o ograniczenie zjawiska polegającego na finansowaniu działalności podmiotów zależnych poprzez udzielanie im pożyczek. Tymczasem reszta posiadanego przez nie majątku osiąga poziom niewspółmiernie niski w stosunku do zakresu prowadzonej działalności, co ma niebagatelny wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych. Postuluje się rozszerzenie zakresu zastosowania regulacja wobec podmiotów powiązanych ze sobą w sposób pośredni (dotychczas obejmowała ona wyłącznie powiązanych bezpośrednio- tj. posiadających 25% udziałów lub akcji podmiotu zależnego). Ustawodawca w obecnym stanie prawnym uzależniał możliwość zaliczenia do podatkowych kosztów odsetek od pożyczek udzielonym podatnikom od stopnia, w jakim zadłużenie tych podatników przekracza trzykrotną wartość kapitału zakładowego. Nowela zakłada zmianę współczynnika z 1:3 na 1:1 jednakże punktem odniesienia ma być tym razem kapitał własny (kapitał zakładowy jest tylko jednym z jego elementów). Ergo- dąży się do urealnienia gospodarczej wartości posiadanego przez spółkę majątku (w oderwaniu od statutowego określonego kapitału).  Alternatywnie proponuje się wprowadzenie regulacji, która pozwoli podatnikowi na wyznaczenie maksymalnego poziomu odliczenia odsetek poprzez odwołanie do określonego procentu wartości podatkowej aktywów jeśli uzna on, że bazowa relacja oparta na relacji kapitał- zadłużenie nie licuje ze specyfiką prowadzonej działalności.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Mnogość proponowanych rozwiązań należy tłumaczyć wysoką potrzebą fiskusa w dążeniu do zwalczania drenażu gospodarki z wpływów budżetowych, które optymalizowane są zagranicą. Dlatego obszerny pakiet zmian ma wejść w życie już z początkiem przyszłego roku.

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »