| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w eksporcie

VAT w eksporcie

Na potrzeby VAT eksport towarów stanowi kwalifikowaną formę dostawy, polegającą na wywozie towarów z terytorium Polski poza terytorium Wspólnoty. Opodatkowaniu podlega bowiem nie sam wywóz towarów jako taki, ale wywóz następujący w wykonaniu czynności określonych w odpowiednich przepisach ustawy o VAT, pod warunkiem że dokonywany jest przez dostawcę (lub na jego rzecz) lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju (lub na jego rzecz).

Jeżeli dostawa towarów pomiędzy komisantem (przyjmującym towar w komis) a komitentem (dającym zlecenie sprzedaży komisowej) następuje w kraju, to transakcja pomiędzy tymi podmiotami jest opodatkowana jako dostawa krajowa. Gdy komisant sprzeda przyjęty w komis towar nabywcy spoza terytorium Unii, dokona on wówczas eksportu towarów i będzie uprawniony do zastosowania preferencyjnej, 0% stawki podatkowej dla dokonanej transakcji eksportowej. Obowiązek podatkowy powstaje w tej sytuacji dla komisanta z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wywozu towarów do kraju trzeciego (poza granice Wspólnoty). Uprawnienie do zastosowania zerowej stawki VAT aktualizuje się dla komisanta z chwilą otrzymania potwierdzenia wywozu towarów, tj. od tego momentu komisant może zaewidencjonować sprzedaż jako dostawę eksportową z właściwą dla eksportu stawką.
Jeżeli natomiast dostawy eksportowej dokona komitent, czyli sprzeda towar komisantowi z kraju trzeciego (spoza terytorium Wspólnoty), wówczas to tylko komitent będzie uprawniony do zastosowania eksportowej 0% stawki podatkowej, jeśli oczywiście komitent jest czynnym podatnikiem VAT. Dalsza sprzedaż towaru przez komisanta z kraju trzeciego podlega regulacjom podatkowym kraju trzeciego i nie wpływa na sposób opodatkowania transakcji pomiędzy nim a komitentem polskim.
ZAPAMIĘTAJ
Sposób opodatkowania komisu jako dostawy eksportowej uzależniony jest od tego, który z podmiotów umowy komisowej – komisant lub komitent – dokonuje eksportu towarów.
Dostawa towarów a eksport towarów
Sprzedaż towarów do kraju trzeciego (poza terytorium Unii) może podlegać odmiennym zasadom opodatkowania VAT w zależności od tego, czy dostawa powiązana będzie z instalacją, montażem lub próbnym uruchomieniem towaru przez dostawcę czy też nie. Ustawa o VAT różnicuje bowiem reguły rozliczania takich transakcji w korelacji do miejsca dostawy towarów, które jest odmienne przy dostawie z montażem i bez montażu.
Przepisy ustawy o VAT pozwalają wyróżnić dwa rodzaje dostawy towarów:
• bez montażu – jako dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez sprzedającego, nabywcę lub przez osobę trzecią. Miejscem dostawy jest wówczas miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy,
• z montażem – jako dostawę towarów, które są instalowane lub montowane przez sprzedającego lub przez podmiot działający na jego rzecz. Miejscem dostawy jest wówczas miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Leszczyńska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK