| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak wykorzystać proceduralne potknięcia fiskusa

Jak wykorzystać proceduralne potknięcia fiskusa

Błędy przy stosowaniu procedury podatkowej zdarzają się nie tylko podatnikom, ale również urzędom skarbowym. Jeśli po przeanalizowaniu stosowanej wobec ciebie procedury stwierdzisz uchybienia, możesz je śmiało wykorzystać. Urzędnicy skarbowi - podobnie jak podatnik - są zobowiązani postępować zgodnie z prawem. Jednak nie ma co liczyć na urzędniczą litość czy sprawiedliwość. Jedyną bronią przeciwko urzędnikom jest ich własna - znajomość prawa. Im lepiej je znasz, tym większa szansa, że z wojny z fiskusem wyjdziesz obronną ręką.

EKSPERT WYJAŚNIA
Hanna Czogalla, konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowgo, HLB Frąckowiak i Wspólnicy Sp. z o.o.
Niewłaściwe doręczenie pisma
Zgodnie z Ordynacją podatkową, doręczenie, aby wywołać skutki prawne, musi być skuteczne, czyli zgodne z przepisami prawa. Co to oznacza?
– Podatnicy przebywający na wakacjach, częstokroć po powrocie do domu orientują się, że w okresie nieobecności otrzymali decyzję lub postanowienie organu podatkowego. Przed skorzystaniem z instytucji przywrócenia terminu warto przeanalizować, czy doręczenie rzeczywiście było skuteczne.
Osobom fizycznym pisma mogą zostać doręczone w ich mieszkaniu, miejscu pracy, siedzibie organu administracji oraz jeżeli nie jest możliwe doręczenie w miejscach przywołanych powyżej lub w przypadku wystąpienia innych uzasadnionych okoliczności, dopuszcza się doręczenie w każdym innym miejscu, gdzie osobę się zastanie. Pismo doręczone w miejscu pracy powinno zostać przekazane bezpośrednio adresatowi lub na ręce pracownika upoważnionego do przyjmowania korespondencji. W przypadku przyjęcia korespondencji w miejscu pracy przez nieupoważnionego pracownika, doręczenie jest nieskuteczne (wyrok NSA z 21 stycznia 2000 r.; sygn. akt I SA/Gd 1707/99; niepublikowany). Poza doręczeniem bezpośrednio adresatowi, kiedy mamy do czynienia z tzw. doręczeniem bezpośrednim, pismo może zostać przekazane adresatowi poprzez doręczenie zastępcze, za pośrednictwem osoby postronnej. Formą doręczenia zastępczego jest doręczenie pisma za pokwitowaniem pełnoletniemu domownikowi, sąsiadowi lub dozorcy domu, pod warunkiem że osoby te podjęły się oddania pisma adresatowi. O tym, jak ważne jest zobowiązanie odbiorcy pisma do jego przekazania adresatowi, świadczy wyrok NSA z 17 września 2002 r. (sygn. akt I SA/Wr 1117/00; publikowany w POP z 2003 r. nr 3, poz. 62), w którym uzasadniono, że skoro mąż podatniczki nie oświadczył, że zobowiązuje się oddać pismo adresatowi i ostatecznie pisma żonie nie przekazał, to doręczenie było wadliwe.
W jakich innych przypadkach doręczenie będzie wadliwe?
– Jeżeli pismo doręczono osobie mieszkającej z adresatem, można zweryfikować, czy rzeczywiście należy ona od do wspólnoty domowej, prowadzi z adresatem wspólne gospodarstwo i czy może być uznana za domownika. Wadliwe jest doręczenie pisma osobie niepełnoletniej, chociażby korespondencję przekazała adresatowi (wyrok NSA z 31 maja 2000 r.; sygn. akt SA/Sz 564/2000; niepublikowany). W przypadku doręczenia pisma sąsiadowi lub dozorcy, warunkiem koniecznym dla prawidłowego doręczenia jest umieszczenie stosownego zawiadomienia w oddawczej skrzynce pocztowej, na drzwiach mieszkania lub w widocznym miejscu na posesję adresata. Podobnie jak w przypadku domownika, istnieją wątpliwości co do zaliczenia określonych osób do „sąsiadów” adresata.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »