REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentacja i ewidencja rozrachunków z tytułu wynagrodzeń w zakładzie opieki zdrowotnej

REKLAMA

Ustalenie wynagrodzeń i innych świadczeń pracowników w zakładzie opieki zdrowotnej oraz ich ewidencja nie jest możliwe bez prawidłowej dokumentacji. Dotyczy to zarówno wynagrodzeń ze stosunku pracy, jak i wynagrodzeń z umów cywilnoprawnych.
Rodzaje i elementy dokumentacji pracowniczej w zoz
Dokumentacja pracownicza została określona w przepisach prawa pracy, prawa cywilnego, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa podatkowego oraz innych aktów prawnych. Określone wymagania w tym zakresie wynikają także z przepisów ustawy o rachunkowości.
Zakres dokumentacji pracy i płacy jest bardzo szeroki i obejmuje:
a) akty normatywne,
b) dokumentację i ewidencję zatrudnionych,
c) dokumentację i ewidencję bhp i spraw socjalnych,
d) dokumentację i ewidencję płac i ubezpieczeń społecznych,
e) dokumentację i ewidencję prac zleconych,
f) dokumentację i ewidencję podatkową.
Ich charakterystyki zawiera poniższa tabela.
Wymienione rodzaje dokumentacji i ewidencji pracowniczej muszą prowadzić jednostki zatrudniające 20 i więcej pracowników. Natomiast zakłady opieki zdrowotnej o mniejszym zatrudnieniu prowadzą uproszczoną dokumentację i ewidencję w tym zakresie.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Na zakres podmiotowy i funkcjonalny dokumentacji i ewidencji zatrudnionych wpływ wywierają również potrzeby wewnętrzne tych jednostek.
Zasady ewidencji należności i zobowiązań z tytułu wynagrodzeń
Ewidencja wynagrodzeń obejmuje ich naliczanie, rozliczanie i wypłatę dla poszczególnych pracowników. Ujmuje się w niej dane dotyczące zatrudnienia i dane o tytułach wynagrodzeń i ich poszczególnych składnikach (stałych i zmiennych).
Uzyskanie informacji do rozliczeń ZUS i do celów emerytalno-rentowych wymaga podziału wynagrodzeń na część składkową (tj. objętą składkami na ubezpieczenia społeczne) i nieskładkową. Na ich podstawie ustala się między innymi podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas choroby, zasiłek chorobowy i opiekuńczy, zasiłek rodzinny, zasiłek z pomocy społecznej, renty i emerytury. Dane o wynagrodzeniach służą także do wyliczenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, odprawy, odszkodowania i ekwiwalenty.
Prowadzona w zakładzie opieki zdrowotnej ewidencja wynagrodzeń powinna także umożliwić rozliczenie z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, a zatem sporządzanie formularzy i deklaracji podatkowych. W tym celu w ewidencji podatkowej zakładu opieki zdrowotnej ujmuje się obok danych osobowych (pracownika będącego podatnikiem lub zleceniobiorcy) dane o wynagrodzeniach (przychodach ze stosunku pracy i umów cywilno-prawnych), kosztach uzyskania przychodów, dochodach, stawce podatkowej, należnych zaliczkach na poczet podatku i pobranego zaliczkowo podatku dochodowego w układzie miesięcznym i narastająco od początku roku.
Jeżeli zakład opieki zdrowotnej wypłaca inne pozapłacowe świadczenia pieniężne lub rzeczowe (np. bony towarowe), to również powinien ujmować je w ewidencji – według tytułów tych wypłat, dat i kwot, a także ewentualnie innych danych niezbędnych do dokonania rozliczeń podatkowych. Dotyczy to szczególnie:
a) świadczeń socjalnych, finansowanych z ZFŚS lub w ramach kosztów firmy (jeżeli taki fundusz nie jest tworzony),
b) świadczeń z ubezpieczenia społecznego (różnego rodzaju zasiłki opodatkowane lub nie),
c) świadczeń rehabilitacyjnych (finansowanych z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych).
W tego rodzaju ewidencji przy każdym tytule świadczeń konieczne jest wskazanie, czy to świadczenie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym (wraz z podaniem kwoty podatku należnego i pobranego), czy też jest od tego podatku zwolnione.
Dane ewidencji wynagrodzeń przechowuje się przez 50 lat, a ewidencję podatkową – do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego, a więc co najmniej 5 lat, licząc od zakończenia roku, którego ewidencja dotyczy.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Dokumentacja pracownicza wymaga szczególnej ochrony przed zniszczeniem, uszkodzeniem, zdekompletowaniem lub usunięciem ze zbioru akt.
W odniesieniu do jej przechowywania i archiwizowania obowiązują ogólne zasady odnoszące się do akt jednostki gospodarczej, jak też zasady dotyczące zbiorów archiwalnych.
Ewidencja należności i zobowiązań dotyczących wynagrodzeń w księgach rachunkowych
Do ewidencji należności i zobowiązań z tytułu wynagrodzeń za pracę służy konto „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń”. Ujmuje się na nim wszelkie wypłaty pieniężne oraz świadczenia w naturze (lub ich ekwiwalenty) zaliczane zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi do wynagrodzeń niezależnie od:
• rodzaju (osobowe, z tytułu umowy zlecenia i o dzieło, nagrody itp.),
• formy wypłaty (w gotówce lub w naturze),
• źródeł ich finansowania (obciążające koszty działalności medycznej, z zysku do podziału).
Warto dodać, że na tym koncie ewidencjonuje się także:
• niezaliczane do wynagrodzeń świadczenia i ich ekwiwalenty na rzecz pracowników, jeżeli są one wypłacane na podstawie list płac,
• wypłacone świadczenia urlopowe,
a także
• potrącenia z wynagrodzeń płaconych przez pracowników składek ZUS i na ubezpieczenia zdrowotne, podatku dochodowego od należnego im wynagrodzenia,
• potrącenia, do których zoz jest uprawniony na mocy otrzymanych tytułów wykonawczych względnie egzekucyjnych lub zgody pracowników.
Dokumentem stanowiącym podstawę ewidencji rozrachunków z pracownikami z tytułu wynagrodzeń w księgach rachunkowych jest lista płac. Jest ona sporządzana na podstawie:
a) miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z umów o pracę, powiększonych o ewentualne dodatki (np. dodatek funkcyjny, stażowy, premia, wysługa lat) – w odniesieniu do pracowników umysłowych,
b) płac wynikających z kart pracy, stawek zarobkowych powiększonych o ewentualne dodatki (np. wysługa lat, godziny nadliczbowe) – dla pracowników fizycznych.
Wynagrodzenia w naturze wycenia się według cen ich zakupu lub kosztów wytworzenia.
Obliczona w listach płac suma wynagrodzeń brutto jest następnie pomniejszana o różnego rodzaju potrącenia. Potrącenia z wynagrodzeń za pracę to zatrzymane przez pracodawcę części należnego pracownikowi wynagrodzenia o charakterze obowiązkowym i dobrowolnym, wynikające z odrębnych ustaw. Te pierwsze mogą dotyczyć składek ZUS i na ubezpieczenia zdrowotne oraz zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, a także sum egzekwowanych na mocy sądowych tytułów wykonawczych oraz kar pieniężnych za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonego porządku, regulaminu pracy lub przepisów bhp. Na te potrącenia nie jest potrzebna zgoda pracownika.
Natomiast potrącenia dobrowolne, dokonywane po uzyskaniu wyrażonej na piśmie zgody pracownika, obejmują na przykład zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi, spłaty zaciągniętych pożyczek z kasy zapomogowo-pożyczkowej, składki na ubezpieczenia na życie, składki z tytułu przynależności do różnych organizacji.
W celu zabezpieczenia pracownikowi i jego rodzinie środków na utrzymanie w kodeksie pracy ustalono dopuszczalną granicę potrąceń. Ich wysokość zależy od rodzaju odliczonych należności. W pełnej wysokości potrącane są zaliczki na podatek dochodowy, składki ZUS oraz kwoty wypłacone nienależnie za czas nieobecności w pracy. Pozostałe sumy są limitowane.
Pracownikowi, na mocy przepisów prawnych w zakresie praw i obowiązków pracownika i pracodawcy, przysługują także różnego rodzaju wypłaty, które są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych w dopuszczalnych granicach, a także ze składek ZUS, np. zasiłek rodzinny. Jest on potrącany ze składek na ubezpieczenia społeczne, a następnie budżet dokonuje ich refinansowania na rzecz ZUS. Konto „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń” obciąża się z tytułu:
• wypłaty zaliczek i wynagrodzeń netto (przelewem, gotówką, przekazem pocztowym),
• wydanych świadczeń w naturze (zaliczane do wynagrodzeń) lub wypłaty ekwiwalentów za nie,
• potrąceń dokonywanych w listach płac, do których zoz jest uprawniony na mocy tytułów wykonawczych lub egzekucyjnych, albo zgody pracownika,
• odpraw, odszkodowań i rekompensat pieniężnych,
• przedawnionych zobowiązań z tytułu wynagrodzeń,
• wypłaconych świadczeń urlopowych,
• opłaconych przez pracownika składek ZUS i na ubezpieczenia zdrowotne,
• podatku dochodowego od osób fizycznych płaconego przez pracowników.
Konto uznaje się tytułem należnych wynagrodzeń brutto według list płac oraz przedawnionych i umorzonych należności z tytułu wynagrodzeń.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Ewidencja wynagrodzeń powinna umożliwiać ustalenie wynagrodzenia należnego poszczególnym pracownikom oraz ich zaliczenie w ciężar kosztów. W zależności od rodzaju zatrudnienia część wynagrodzeń obciąża koszty działalności podstawowej, pomocniczej lub środków trwałych w budowie. Pracownicy mogą być także wynagradzani z zysku w formie nagród i premii za efektywną pracę lub też wypłat ze środków obcych.
Jednym z tytułów potrąceń w listach płac są składki na ubezpieczenia społeczne pokrywane przez pracowników. Obejmują one ubezpieczenia emerytalne (9,76%), rentowe (6,50%) i chorobowe (2,45%). Podstawę ich naliczenia stanowią wynagrodzenia brutto ze stosunku pracy (bez wynagrodzeń za czas choroby).
Obok ubezpieczeń społecznych pracownicy opłacają składki na ubezpieczenia zdrowotne. Składka ta aktualnie wynosi 8,25% wynagrodzeń brutto pomniejszonych o składki ZUS w części obciążającej pracownika. Do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia zdrowotne wlicza się także wynagrodzenia pracownika przysługujące za czas nieobecności w pracy spowodowany chorobą.
Składka na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 7,75% podlega potrąceniu z zaliczki na podatek dochodowy pracownika. Oznacza to, że nie wpływa ona na wysokość jego wynagrodzenia netto. Pozostała kwota (0,5%) jest potrącana z wynagrodzenia pracownika, a nie z podatku dochodowego.
Całość składek z tytułu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych odprowadza pracodawca (także w imieniu pracownika) do ZUS. Składkę na ubezpieczenia zdrowotne ZUS jest obowiązany przekazać do właściwego oddziału NFZ. Warto dodać, że jeżeli kwota podatku dochodowego należnego od pracownika jest mniejsza niż ustawowa składka na ubezpieczenia zdrowotne (7,75%), to całą kwotę przekazuje się do ZUS na ubezpieczenia zdrowotne.
Dla ułatwienia orientacji w rozrachunkach z tytułu wynagrodzeń prowadzi się ewidencję analityczną umożliwiającą ustalenie należności i zobowiązań w odniesieniu do każdego pracownika. Szczególna rola przypada imiennym kartom zarobkowym, które pozwalają na obliczenie przysługujących:
• zasiłków, emerytur i rent,
• wynagrodzeń za czas usprawiedliwionej nieobecności,
• świadczeń z tytułu ubezpieczenia społecznego,
• podatku dochodowego od osób fizycznych przypadającego od pracowników, dla których zoz jest płatnikiem tego podatku,
• innych świadczeń zależnych od wysokości wynagrodzeń.
Konto „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń” może wykazywać saldo Wn, wyrażające stan należności i roszczeń z tytułu wynagrodzeń (udzielone zaliczki, wydane deputaty itp.), jak i saldo Ma – obrazujące stan zobowiązań z tytułu wynagrodzeń za pracę (np. płace niepodjęte, deputaty zarachowane, ale nie wydane). Saldo Wn tego konta wykazuje się w aktywach bilansu w pozycji: B.II.2c. – „Należności od pozostałych jednostek – inne”, a saldo Ma – w pasywach bilansu w pozycji: B.III.2h. – „Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń”.
Funkcjonowanie konta „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń” przedstawiają poniższe przykłady.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wynagrodzenia z tytułu umów cywilnoprawnych
Odrębną grupę rozrachunków z tytułu wynagrodzeń stanowią wynagrodzenia bezosobowe. Dotyczą one: umów o dzieło, zleceń, umów o świadczenie usług i kontraktów menedżerskich. Wymienione umowy są zawierane na podstawie kodeksu cywilnego.
Warto dodać, że wypłaty z tytułu umów zlecenia:
• mogą być obciążone składkami ZUS i na ubezpieczenie zdrowotne (np. gdy zleceniobiorca jest pracownikiem zakładu),
• nie są obciążane składkami ZUS, a tylko składką na ubezpieczenia zdrowotne (gdy zleceniobiorca podlega już ubezpieczeniu społecznemu z innych tytułów).
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wydatki na rzecz pracowników a koszty uzyskania przychodów
Wydatki związane z zatrudnieniem pracowników mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, jeżeli:
a) zachodzi związek między poniesionymi kosztami a uzyskanymi przychodami,
b) wydatki zostały prawidłowo udokumentowane i udowodnione.
Należy podkreślić, że wypłaty świadczeń na rzecz pracowników w zdecydowanej większości stanowią podatkowe koszty uzyskania przychodów.
Do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się następujących świadczeń:
• zwrot kosztów dojazdów do pracy dla pracowników dojeżdżających do pracy własnymi samochodami,
• wyposażenia pracowników w odzież niebędącą ubraniem ochronnym.
Zgodnie z ustawami o podatku dochodowym od osób prawnych i fizycznych (art. 16 ust. 1 updop i art. 23 ust. 1 updof) do kosztów uzyskania przychodów nie mogą być zaliczone wydatki poniesione na:
a) wypłatę jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w wysokości określonej przez właściwego ministra oraz dodatkową składkę ubezpieczeniową w przypadku stwierdzenia pogorszenia warunków pracy,
b) składki na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Pracy i inne fundusze celowe, od nagród i premii wypłacanych w gotówce lub papierach wartościowych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym,
c) składki opłacone przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników (z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka grup 1, 3, 5 działu I oraz grup 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy z 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej, jeżeli osobą uprawnioną do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca, a umowa ubezpieczenia, w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza:
• wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,
• możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,
• wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,
• możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,
• wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie),
d) wydatki poniesione na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby wykonywanej działalności w celu odbycia podróży służbowej – w wysokości przekraczającej kwotę ustaloną przy zastosowaniu stawek za 1 km przebiegu pojazdu, albo w jazdach lokalnych – w wysokości przekraczającej stawki za 1 km przebiegu pojazdu, określone w odrębnych przepisach, albo przekraczającej ryczałt miesięczny.
Podstawy prawne
• ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości, (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 146, poz. 1546)
• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 162, poz. 1691)
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 171, poz. 1800)

Prof. dr hab. Maria Hass-Symotiuk
Kierownik Zakładu Rachunku Kosztów Katedry Rachunkowości Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka ponad 200 publikacji z zakresu rachunkowości finansowej, zarządczej i rachunku kosztów – szczególnie w ochronie zdrowia.
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

REKLAMA