| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga remontowa i ulgi mieszkaniowe

Ulga remontowa i ulgi mieszkaniowe

Rok 2004 nie jest ostatnim, w którym można odliczyć od podatku wydatki poniesione na remont i modernizację. Mimo likwidacji tej ulgi, ustawodawca zdecydował, iż będzie można z niej korzystać do 2005 r. włącznie. Przepis art. 12 uchwalonej 12 listopada 2003 r. nowelizacji ustawy o PIT przewiduje, że mimo skreślenia dotyczących ulgi remontowo-modernizacyjnej przepisów, z ulgi tej nadal będzie można korzystać, aż do 2005 r. Odbywać się to będzie na takich warunkach, jakie obowiązują obecnie. Dotyczy to zarówno warunków, jakie trzeba spełnić, by nabyć prawo do ulgi, jak i limitów odliczenia. Oznacza to, że jeszcze tylko w tym i w przyszłym roku będzie można korzystać z ulgi remontowej. Warto o tym pamiętać, bo odliczyć w związku z remontem mieszkania można nawet 4725 zł. Aby taką kwotę zaoszczędzić, na remont trzeba jednak przeznaczyć prawie 25 000 zł. Zysk dla remontujących domy może być jeszcze wyższy i wynieść 5670 zł, po zainwestowaniu nieco poniżej 30 000 zł.

Jak wyliczyć wysokość ulgi remontowej
W myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odliczeniu od podatku dochodowego podlega, w granicach limitów określonych tą ustawą, 19 proc. kwoty wydatków poniesionych przez podatnika na remont i modernizację budynku mieszkalnego. Nie jest zatem możliwe odliczenie wszystkich wydanych pieniędzy na remont lub modernizację, ale tylko ściśle określonej ich części – tj. wspomnianych wcześniej 19 proc. Zasadę tę najlepiej zilustrować na przykładach:
PRZYKŁAD
Pan Karol postanowił odnowić mieszkanie. W ramach przeprowadzonych prac wymienił część instalacji wodno-kanalizacyjnej w mieszkaniu, a samo mieszkanie częściowo odmalował, częściowo zaś wytapetował. Ponieważ był to pierwszy tak duży remont od kilku lat, koszt wszystkich przeprowadzonych prac zamknął sumą 12 000 zł. Podatnik, świadom swoich praw, postanowił oczywiście odliczyć część wydatków w ramach małej ulgi mieszkaniowej (ulgi remontowej). Podatnik nie może, rzecz jasna, odliczyć całych 12 000 zł, lecz tylko 19 proc. tej kwoty. Liczmy zatem: 19 proc. z 12 000 zł daje nam 2280 zł. Teraz zostaje już tylko sprawdzić, czy otrzymany wynik mieści się w limicie ulgi (w tym przypadku mieści się) i otrzymaną kwotę możemy odliczyć w zeznaniu (wpisując ją najpierw do załącznika PIT-D).
PRZYKŁAD
Teraz dla odmiany załóżmy, że przy dokonaniu wskazanych w poprzednim przykładzie prac podatnik poniósł znacznie większe nakłady i że remont mieszkania kosztował go 30 000 zł. I znów podatnik nie może odliczyć całych 30 000 zł, lecz tylko 19 proc. tej kwoty. Liczmy zatem: 19 proc. z 30 000 zł daje nam 5700 zł. Teraz musimy sprawdzić, czy otrzymany wynik mieści się w limicie ulgi. W przypadku remontu mieszkania dokonanego w latach 2003-2005 limit ten wynosił 4725 zł. Wyliczona kwota jest zatem wyższa od limitu. A to oznacza, że podatnik będzie mógł odliczyć tylko 4725 zł. Pozostała kwota odliczeniu już nie podlega. Nie przechodzi też do odliczenia na lata następne. Limit został już bowiem wyczerpany.
Jak już wcześniej wyjaśniłem, obowiązujący przy rozliczeniu za 2004 r. limit małej ulgi mieszkaniowej (ulgi remontowej) określony został na lata 2003-2005, a sama wysokość limitu zależy od tego, czy remont lub modernizacja dotyczy budynku czy też lokalu mieszkalnego. Obecnie obowiązujący limit wynosi dla domów – 5670 zł, zaś dla mieszkań – 4725 zł. Przyjrzyjmy się teraz, jak rozumieć to, że ulga ma charakter ulgi trzyletniej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »