| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga remontowa i ulgi mieszkaniowe

Ulga remontowa i ulgi mieszkaniowe

Rok 2004 nie jest ostatnim, w którym można odliczyć od podatku wydatki poniesione na remont i modernizację. Mimo likwidacji tej ulgi, ustawodawca zdecydował, iż będzie można z niej korzystać do 2005 r. włącznie. Przepis art. 12 uchwalonej 12 listopada 2003 r. nowelizacji ustawy o PIT przewiduje, że mimo skreślenia dotyczących ulgi remontowo-modernizacyjnej przepisów, z ulgi tej nadal będzie można korzystać, aż do 2005 r. Odbywać się to będzie na takich warunkach, jakie obowiązują obecnie. Dotyczy to zarówno warunków, jakie trzeba spełnić, by nabyć prawo do ulgi, jak i limitów odliczenia. Oznacza to, że jeszcze tylko w tym i w przyszłym roku będzie można korzystać z ulgi remontowej. Warto o tym pamiętać, bo odliczyć w związku z remontem mieszkania można nawet 4725 zł. Aby taką kwotę zaoszczędzić, na remont trzeba jednak przeznaczyć prawie 25 000 zł. Zysk dla remontujących domy może być jeszcze wyższy i wynieść 5670 zł, po zainwestowaniu nieco poniżej 30 000 zł.

Wymiana pieców na centralne ogrzewanie
Założenie instalacji centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym w miejsce zużytych pieców kaflowych jest remontem takiego budynku w rozumieniu par. 7 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 lipca 1983 r. w sprawie podatku wyrównawczego (Dz.U. z 1987 r. nr 88, poz. 53) – wyrok NSA z 13 października 1988 r., SA/Kr 938/88; opublikowany w onSA z 1989 r. nr 1, poz. 17
Mieszkanie na kredyt – z ulgą czy bez
Rok 2004 to kolejny rok obowiązywania ulgi odsetkowej. To ostatnia z ulg mieszkaniowych, jaką ustawodawca pozostawił do dyspozycji podatników. Na razie nie muszą się oni martwić, że zniknie ona z ustawy, bo korzystanie z niej zapewnia przepis, który z małą jedynie modyfikacją obowiązuje w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W przeciwieństwie do zlikwidowanych ulg mieszkaniowych, z których podatnicy mogą korzystać tylko na zasadzie tzw. praw nabytych, ulga odsetkowa znajduje nadal wyraźną podstawę prawną w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Co prawda obowiązujący przepis pozwala na odliczenie jedynie części wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętej na sfinansowanie jednej z inwestycji mieszkaniowych wymienionych przez ustawodawcę. Ale z tej gratyfikacji mogą skorzystać wszyscy, którzy zdecydują się na sfinansowanie własnego lokum kredytem czy pożyczką i spełnią ustawowe warunki. Niestety jest ich wiele i dlatego warto szczegółowo zapoznać się z nimi. Wprawdzie do rozliczenia rocznego zostało jeszcze trochę czasu, ale warto się do tego przygotować, zwłaszcza że w związku z ubiegłoroczną nowelizacją ustawy część podatników pozbawionych prawa do ulgi będzie mogła te straty nadrobić.
Spłacasz kredyt, kiedy ulga
Decydując się na skorzystanie z ulgi, trzeba przede wszystkim wiedzieć, jakie inwestycje kwalifikują się do ulgi. Pierwszym i najważniejszym warunkiem, jaki stawia przed podatnikami chcącymi skorzystać z ulgi odsetkowej ustawa, jest wybranie inwestycji, z którą wiąże się możliwość oszczędności. Bo co ważne i o czym zapominać nie można, katalog inwestycji jest w tym przypadku zamknięty. A to oznacza, że tylko wskazane przez ustawodawcę inwestycje, na które podatnik zaciągnął kredyt, pozwolą na dokonanie odliczenia. Nie ma w tym przypadku mowy o dowolności ani nadinterpretacji.
Przypomnijmy, podstawę do odliczenia w przypadku ulgi odsetkowej stanowi art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). To on szczegółowo wyjaśnia, jakie warunki trzeba spełnić, aby skutecznie z ulgi skorzystać. A ponieważ przepis jest skomplikowany i obwarowany wieloma wyłączeniami, warto przyjrzeć się mu uważnie.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK