| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga remontowa i ulgi mieszkaniowe

Ulga remontowa i ulgi mieszkaniowe

Rok 2004 nie jest ostatnim, w którym można odliczyć od podatku wydatki poniesione na remont i modernizację. Mimo likwidacji tej ulgi, ustawodawca zdecydował, iż będzie można z niej korzystać do 2005 r. włącznie. Przepis art. 12 uchwalonej 12 listopada 2003 r. nowelizacji ustawy o PIT przewiduje, że mimo skreślenia dotyczących ulgi remontowo-modernizacyjnej przepisów, z ulgi tej nadal będzie można korzystać, aż do 2005 r. Odbywać się to będzie na takich warunkach, jakie obowiązują obecnie. Dotyczy to zarówno warunków, jakie trzeba spełnić, by nabyć prawo do ulgi, jak i limitów odliczenia. Oznacza to, że jeszcze tylko w tym i w przyszłym roku będzie można korzystać z ulgi remontowej. Warto o tym pamiętać, bo odliczyć w związku z remontem mieszkania można nawet 4725 zł. Aby taką kwotę zaoszczędzić, na remont trzeba jednak przeznaczyć prawie 25 000 zł. Zysk dla remontujących domy może być jeszcze wyższy i wynieść 5670 zł, po zainwestowaniu nieco poniżej 30 000 zł.

Zgodnie z jego treścią ulgę odlicza się od podstawy obliczenia podatku. Odliczeniu podlega tylko i wyłącznie faktycznie poniesiony w danym roku podatkowym wydatek na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi.
Pierwszą zasadą, do jakiej muszą dostosować się podatnicy, którzy chcą skorzystać z ulgi odsetkowej, jest wybranie jednego z celów, na jaki zostanie wydatkowany kredyt. Tak jak wspomniałam na wstępie, ustawodawca nie pozostawił w tym zakresie dowolności i jasno wskazał, jaką inwestycję podatnik musi sfinansować kredytem. I tak zgodnie z ustawą w przypadku ulgi odsetkowej chodzi o sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:
• budową budynku mieszkalnego albo
• wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
• zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
• nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.
Drugim ważnym elementem, z jakim wiążą się obwarowania ustawy, jest lokalizacja inwestycji. Pamiętajmy, że musi ona dotyczyć budynków lub lokali mieszkalnych położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W razie braku tego planu – określonych w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw. Jest to o tyle ważne, że po wejściu Polski do Unii Europejskiej pojawiła się możliwość inwestowania w nieruchomości za granicą. Powyższy warunek wyklucza jednak możliwość skorzystania z ulgi odsetkowej w przypadku sfinansowania kredytem kupna domu np. na Lazurowym Wybrzeżu. Spełnienie nawet wszystkich innych warunków przewidzianych dla ulgi nie pozwoli na oszczędność podatkową.
UWAGA! Odliczeniu podlega jedynie część odsetek zapłaconych od kredytu (pożyczki) na inwestycję zlokalizowaną w kraju.
Kontynuacją powyższej zasady jest następna dotycząca osoby samego podatnika. Nie tylko bowiem inwestycja musi być zlokalizowana w Polsce, ale także podatnik musi wypełniać swoje obowiązki podatkowe w kraju. Chodzi tu o wymóg podlegania nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, co najprościej można sprowadzić do tego, że od wszystkich swoich dochodów płaci podatki właśnie w kraju. Trzeba zaznaczyć, że obecnie ten przymiot uzależniony jest od miejsca zamieszkania, a nie od długości okresu pobytu w RP. Kategoria zaś zamieszkania nie jest określona w prawie podatkowym, a jest instytucją prawa cywilnego. Ta zaś jako klauzula generalna, pojęcie nieostre, może w niektórych przypadkach spowodować pewne komplikacje. Warto więc wiedzieć, jaka jest definicja obu pojęć – patrz ramka.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK