| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga remontowa i ulgi mieszkaniowe

Ulga remontowa i ulgi mieszkaniowe

Rok 2004 nie jest ostatnim, w którym można odliczyć od podatku wydatki poniesione na remont i modernizację. Mimo likwidacji tej ulgi, ustawodawca zdecydował, iż będzie można z niej korzystać do 2005 r. włącznie. Przepis art. 12 uchwalonej 12 listopada 2003 r. nowelizacji ustawy o PIT przewiduje, że mimo skreślenia dotyczących ulgi remontowo-modernizacyjnej przepisów, z ulgi tej nadal będzie można korzystać, aż do 2005 r. Odbywać się to będzie na takich warunkach, jakie obowiązują obecnie. Dotyczy to zarówno warunków, jakie trzeba spełnić, by nabyć prawo do ulgi, jak i limitów odliczenia. Oznacza to, że jeszcze tylko w tym i w przyszłym roku będzie można korzystać z ulgi remontowej. Warto o tym pamiętać, bo odliczyć w związku z remontem mieszkania można nawet 4725 zł. Aby taką kwotę zaoszczędzić, na remont trzeba jednak przeznaczyć prawie 25 000 zł. Zysk dla remontujących domy może być jeszcze wyższy i wynieść 5670 zł, po zainwestowaniu nieco poniżej 30 000 zł.

Wycofanie oszczędności
Wycofanie oszczędności przez posiadacza rachunku następuje z chwilą wystąpienia z żądaniem wypłacenia zgromadzonych oszczędności. Natomiast wypłacenie przez kasę mieszkaniową tych oszczędności, przekazanie na konto jest wyłącznie czynnością materialno-techniczną, której termin dokonania nie ma żadnego znaczenia dla oceny skutków prawnych wycofania oszczędności przez posiadacza rachunku – wyrok NSA z 3 grudnia 2002 r., sygn. akt III SA 1244/01, niepublikowany
Wtórny rynek nie dla ulgi
W 2004 r. pani Jankowska kupiła mieszkanie własnościowe. Zgromadzone środki nie starczyły na sfinansowanie inwestycji i musiała zaciągnąć 50 tys. zł kredytu. Odsetki chciałaby odliczyć w zeznaniu za 2004 r. Czy może skorzystać z ulgi, mimo iż mieszkanie kupiła na rynku wtórnym od znajomych?
NIE. Podatniczka nie może skorzystać z odliczenia. Nawet przy założeniu, że spełnia wszystkie inne warunki przewidziane dla ulgi, ten rodzaj inwestycji wyklucza ją z kręgu osób uprawnionych do odliczenia. Odliczeniu podlegają tylko odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup nowo wybudowanego domu lub mieszkania w nowo wybudowanym budynku. Zakup zaś musi nastąpić od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej. Nie może to być więc mieszkanie stare ani kupione od poprzedniego właściciela, który go nie wybudował.
Tylko dla rezydentów
W 2003 r. małżonkowie Nowak kupili nowe mieszkanie od dewelopera. Zaciągnęli na nie pożyczkę, a ponieważ spełniali warunki do skorzystania z ulgi odsetkowej, w zeznaniu za 2003 r. odliczyli część wydatków na spłatę odsetek. W czerwcu 2004 r. przenieśli się do Anglii, gdzie zamierzają pozostać. Nadal jednak spłacają zaciągniętą pożyczkę. Czy mogą kontynuować ulgę?
NIE. Jeżeli obecnym miejscem zamieszkania Nowaków jest Anglia, gdzie rozliczają się z podatków i gdzie postanowili osiedlić się na stałe, nie mogą skorzystać z ulgi. Zgodnie z ustawą jednym z warunków do skorzystania z odliczenia jest to, że na podatniku ciąży nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Skoro Nowakowie nie płacą podatków w kraju, wyklucza ich to z kręgu osób uprawnionych do ulgi.
Ulga tylko z bankiem lub SKOK
Jan Kowalski w listopadzie kupił mieszkanie. Część inwestycji sfinansował pożyczką z pracy. W związku z tym sporządzona została umowa określająca warunki spłaty, w tym odsetki, jakie ustanowiły strony. Czy to wystarczy, aby skorzystać z ulgi odsetkowej?

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK