| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Inwentaryzacja w księgach rachunkowych

Inwentaryzacja w księgach rachunkowych

Jednym z podstawowych warunków wiernego przedstawienia obrazu firmy w sprawozdaniu finansowym jest prawidłowo przeprowadzona inwentaryzacja składników majątkowych i ich wycena. Ważne zatem, aby przed jej rozpoczęciem zapoznać się ze wskazówkami, jak, kiedy i w jaki sposób uporać się z tym obowiązkiem. Warto też zwrócić uwagę, jakie korzyści danej firmie przynosi ten obowiązek.

Korzystniej dla handlu detalicznego i leśników
Obowiązująca od 15 stycznia 2004 r. nowelizacja ustawy o rachunkowości wprowadziła istotną i korzystną zmianę dotyczącą terminów przeprowadzania inwentaryzacji drogą spisów z natury:
• zapasów towarów i materiałów (opakowań) objętych ewidencją wartościową w punktach obrotu detalicznego oraz
• zapasów drewna w jednostkach prowadzących gospodarkę leśną.
Od wejścia w życie nowelizacji ustawy zapasy te mogą być inwentaryzowane raz w dowolnym momencie roku. Tak przeprowadzony spis z natury stanowi spełnienie obowiązku inwentaryzacji rocznej, niezależnie od tego, czy zostanie zrobiony w styczniu, maju czy też w grudniu danego roku obrotowego. Praktyka wykazuje, że w sklepach na ogół dobrze jest robić inwentaryzację możliwie często (np. dwa, trzy razy w roku), w terminach niezapowiedzianych.
Korzyści znowelizowanego rozwiązania polegają m.in. na tym, że za inwentaryzację roczną można będzie uznać spis z natury towarów i opakowań w punkcie obrotu detalicznego, przeprowadzony jako okolicznościowy (np. w związku z pożarem, powodzią, włamaniem, rabunkiem itp.) lub zdawczo-odbiorczy. W wersji obowiązującej przez ostatnie dwa lata, czyli w latach 2002 i 2003, takiej możliwości nie było, ponieważ aby uznać spis z natury za inwentaryzację roczną, należało go przeprowadzać nie wcześniej niż trzy miesiące przed końcem roku obrotowego i nie później niż piętnastego dnia następnego roku obrotowego.
Oznaczało to, że w jednostce, w której rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, spisu z natury dokonanego np. w sierpniu lub wrześniu nie można było potraktować jako spełnienia obowiązku inwentaryzacji rocznej. Aktualnie zrezygnowano też z warunku „jednoczesnego ustalenia wartości zapasów towarów i materiałów (opakowań) w cenach nabycia lub zakupu”. Warto jednak podkreślić, że w dalszym ciągu obowiązują zawarte w ustawie zasady rachunkowości obligujące kierownika jednostki do zapewnienia, aby dane zamieszczone w rocznym sprawozdaniu finansowym były zgodne z rzeczywistością, a więc m.in. ze stanem faktycznym potwierdzonym inwentaryzacją. Przeprowadzona zatem inwentaryzacja będzie tym bardziej wiarygodna, im bliżej dnia bilansowego została przeprowadzona. Wynika to z zasady wiernego i prawdziwego obrazu, zawartej w treści art. 4 ust. 1 ustawy o rachunkowości, który brzmi następująco: „Jednostki obowiązane są stosować określone ustawą zasady rachunkowości, rzetelnie i jasno przedstawiając sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy”.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Skórski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK